GAZETE SOKAK – Engelliler Konfederasyonunun “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapsamında Diyarbakır İl Engelliler Meclisi kuruldu.

Engelliler Konfederasyonu, Yenişehir ilçesinde bulunan Sümerpark 36 Nolu Salonda düzenlediği basın toplantısıyla Diyarbakır Engelliler Meclisi’nin kuruluşunu deklare etti. Diyarbakır’da aktif çalışmalarda bulunan farklı engelli dernek temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Engelliler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Şule Sepin İçli, meclisin kuruluş amacını anlattı. İçli, yerel meclislerinin, dağınık olan engelli örgütlerinin bir araya gelerek aktif yurttaşlık talebiyle daha etkili ses çıkarmasını sağlayacağını kaydetti.

‘BİRLİKTE DAHA İYİ SONUÇLAR ELDE EDİLİR’

Yerel meclislerin, Türkiye Engelliler Meclisine doğru ön adım olduğunu aktaran İçli, “Türkiye’de engelli örgütlerinin çok sayıda arttığını görüyoruz. Her derneğin ayrı ayrı çözüm arayışı oluyordu. Konfederasyonumuz, burada birlikte çözüm arayışı içinde olmanın çok daha iyi sonuçlar getireceğine kanaat getirdi. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Türkiye’de bir engelli meclisi kurulabilirse sorunların çözüme kavuşması konusunda daha iyi sonuçların elde edileceğine vardık” dedi.

‘MECLİSİMİZ TBMM’NİN PROTOTİPİ OLACAK’

İçli, Türkiye Engelliler Meclisine doğru adıyla hazırladıkları projenin Avrupa Birliği Delegasyonu tarafından da desteklendiğini söyledi. 16’ncı Yerel Meclislerini Diyarbakır’da açtıklarını ve toplamda 52 meclis açacaklarını dile getiren İçli, “Daha sonra meclis üyelerine savunuculuk, kampanya yürütme, gönüllülük ve kaynak yaratma gibi pek çok konuda çeşitli eğitimler verilecek. Nüfus oranına göre her ilden bir ya da iki temsilci seçilerek Ankara’da Türkiye Engelliler Meclisini oluşturacak. Tüm engellilerin bir araya geleceği bir meclis olacak. TBMM’nin bir prototipi gibi düşünülebilir” şeklinde konuştu. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...