GAZETE SOKAK – HDP’nin yapacağı açıklama öncesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne çıkan tüm yollar kapatılarak, çok sayıda polis konumlandırıldı. Açıklama için kent dışından gelenlere de izin verilmedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına karşı Eş Genel Başkan Sezai Temelli, milletvekilleri ve tüm belediye eşbaşkanlarının katılımıyla yapacağı açıklama öncesinde DBB hizmet binası ve çevresi polis ablukasına alındı. DBB binasının önündeki Elazığ Caddesi ve bu caddeye çıkan tüm yollar polis bariyerleriyle kapatıldı, caddelere çok sayıda polis eşliğinde TOMA araçları ile zırhlı araçlar konumlandırıldı.

HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli, milletvekilleri ve belediye eşbaşkanlarının DBB önünde açıklama yapması bekleniyor.

KENT DIŞINDAN GELENLERE İZİN YOK

Kenttin Urfa, Mardin, Elazığ ve Silvan girişlerinde sabah saatlerinde sıklaştırılan araç kontrollerinin yerini engellemeye bıraktığı belirtildi. Kontrol noktalarında askerlerin araçların kente girişine izin vermediği ve ana girişlerin dışındaki tüm ara yollara da askerlerin yerleştirildiği kaydedildi. Engelleme nedeniyle karayollarında uzun araç kuyrukları oluştu.

Bingöl’den Diyarbakır’a gelen HDP Milletvekili Hişyar Özsoy’un aracının da Diyarbakır’ın Ergani ilçesinin Değirmen Dere mevkisindeki karakolda durdurulduğu ve Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildiğini belirtildi. Özsoy’un, saat 10.00’dan bu yana aracının geçişine izin verilmediği bildirildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...