GAZETE SOKAK – DBB’ye atanan kayyumun yasakladığı kültür ve sanat etkinlikleri yeniden sokakla buluştu. Koşuyolu Parkı Açık Hava etkinliklerine katılan kadın ve gençler, yeniden kültürel etkinliklere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Hükümetin 2015 yılında Kürt sorununda gittiği politika değişikliği sonucu, kent sokaklarında yasaklanan Kürt kültürü ve sanatsal etkinlikler yeniden halkla buluştu. 31 Mart yerel seçimlerinde kayyumlardan geri alınan belediyelerin kültür ve sanatsal etkinlikleri halkın biriken özlemini gideriyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın “Yaşam bizim, söz bizim” sloganıyla geçen hafta düzenlediği Koşuyolu Parkı Açık Hava Etkinlikleri, sonbahara kadar farklı günlerde devam edecek.

‘AMED’İN KÜLTÜREL ETKİNLİKLERE İHTİYACI VAR’

Uzun bir aradan sonra yeniden kültürel faaliyetlere kavuşan kent halkının mutluluğu yüzüne yansıyor. Kayyum atanmasının ardından sokak etkinliklerine hasret kaldıklarını dile getiren Nazê Duman, “Son 4 yılda yaşanan savaş ortamıyla birlikte kültür ve sanata faaliyetlerine de saldırılar oldu. Amed’in böylesi kültürel ve sanatsal etkinliklere ihtiyacı vardı. Sürekli hale getirilmesi gerekiyor” dedi.

‘GEÇ KALINMIŞ BİR ETKİNLİK’

Aile bireyleriyle etkinliğe katılan Necmettin Seviktek de, özlemini duyduğu etkinlikler için “Geç kalındı” diye eleştirdi.

‘KAYYUM DÖNEMİNDE SANAT YOKTU’

Kayyumların asimilasyon ve yasakçı politikalarını kınayan Ayşan Karuş Zengin, “Kayyum döneminde müzik ve sanat yoktu, bombalar patlıyordu. Bugün Kürtçe şarkılarla onlara cevap veriliyor” dedi. Kent halkının etkinlikleri sahiplenmeye çağıran Zengin, “Çocuklarımız için, dilimiz için, kültürümüz için, barış için bu alana gelin, dilimiz ve kültürümüz için el ele verelim” diye konuştu.

‘KÜLTÜRÜMÜZE KAVUŞTUK’

Kürt halkının son 4 yılda büyük acılar yaşadığını hatırlatan Fuat Güzel de, şunları dile getirdi: “Böyle etkinliklerle bir araya gelerek, acılarımızı da sevincimizi de ortaklaşıyoruz. Kayyumla birlikte belediyenin var ya da yok bilmiyorduk. Bugün kendi irademiz belediyeleri kazandı, kültürümüze kavuştuk.”

‘KÜLTÜRLERİNE AÇ KALDILAR’

Belediyelerden kültürel faaliyetlere daha fazla ağırlık vermesini isteyen Esma Efetürk de, “Gördüğünüz gibi kadınlar, gençler, çocuklar eğleniyor. İçlerindeki birikmiş bütün acıları bu konserle atmaya çalışıyorlar. Bu geceler devam edecek. Yerel yönetimlerin kültürel faaliyetlere ağırlık vermesi gerekiyor. İnsanlar kültürlerinden koparılmaya çalışıldı. Kültürlerine aç kaldılar” diye belirtti.

Sokaklarda Kürt müziğini dinlemenin sevincini paylaşan Kadriye Polat, “Yıllardır bir araya gelmemiz, kendi kültürümüzle yaşamamıza engel oldular. Yine bir araya geliyoruz, gelmeye de devam edeceğiz” dedi.

‘HAKIN İRADESİYLE SEÇİLEN BELEDİYELERİN FARKI’

Yeniden kültürel faaliyetlere kavuşmanın verdiği heyecanı dile getiren Elif Turan da, şunları ifade etti: “Halkın iradesiyle seçilen belediyelerin farkı bu şekilde ortaya konulmuş oldu. Gerçekten bütün gençlerin, çocukların, annelerin burada olması ve coşku halinde olması hepimizi çok mutlu ediyor.”

‘KÜRTÇE ŞARKILAR YANKILANIYOR’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum tarafından kapatılan Aram Tigran Konservatuarı öğrencileri de etkinlik alanında halkın coşkusuna ortak oldu. Konservatuarın kapatılması ardından MA Müzik Akademisi’nde eğitimini tamamlayarak mezun olan Vedat Sevim, şunları dile getirdi: “Bütün parklar kültürel faaliyetlere kapatıldı. Faaliyetlerimiz engellendi. Bugün yine Amed’in sokaklarında Kürtçe şarkılar yankılanıyor. Çok mutluyuz. Özlem duyduğumuz etkinlikler.” MA – Özgür Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...