GAZETE SOKAK – DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’ya 200 kitapla tebrik ziyaretinde bulunan Salih Aydın ve Nizamettin Kurt, getirdikleri kitapları belediyeye bırakmak yerine otogarda kurdukları kitaplıklara koydu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB), 31 Mart 2019 yerel seçimlerini kazandıktan sonra tebrikleri çiçek yerine kitapla kabul eden Eşbaşkan Selçuk Mızraklı’nın çağrısıyla gelen kitaplarla birlikte üniversite mezunu iki arkadaş Salih Aydın ve Nizamettin Kurt’un topladığı 200 kitapla Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nde kitaplık oluşturuldu. İki arkadaşın Mızraklı ile yaptıkları görüşmede fikir ve projelerini paylaşması üzerine kollar sıvandı. Mızraklı’nın birlikte düşünmenin, yaratmanın ve çabanın ürünü olarak gördüğü proje için DBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesindeki Sümer Park Ahşap Atölyesi’nde geri dönüşüm tahtalarından hazırlanan renkli ahşap kutularla otogarda kitaplık oluşturuldu.

OTOGARDA 9 KİTAPLIK

Otogar içinde bulunan kolonlara farklı renklerde yerleştirilen 9 kutuya 200 kitap yerleştirildi. Belediye Eşbaşkanı Mızraklı’nın bizzat ilgilendiği kitapların yerleştirildiği kitaplıklar yolcuların dikkatinden kaçmıyor. Yoğun ilgi gösterilen kitaplıklarda, her türden kitap bulunuyor. Dergi, gazete, boyama kitabından tutun da dünya klasiklerine, bilim kurgu ve dini içerikli kitaplar da kitaplıklarda yerini alıyor. Çoğu ikinci el olan kitaplar, gün geçtikçe azalırken, birçok yolcunun kitapları takas ettiği de belirtiliyor. Kitaplıkların altında yazılı olan uyarıda ise şu ifade yer alıyor: “Seyahatiniz için alıp okuyabilirsiniz, seyahat edenler için de kitap bırakabilirsiniz.”

ÇAĞRIYA SES VERDİLER

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi mezunu ve aynı zamanda Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi olan Salih Aydın, daha önce Kütüphaneciler Derneği bünyesinde Mardin, Van, Diyarbakır ve Bolu’da kütüphane oluşturma ve iyileştirmek üzere birçok proje yaptıklarını dile getirdi.

Mızraklı’nın tebrikleri çiçek yerine kitapla kabul etmesinin kendilerinde bu fikri oluşturduğunu belirten Aydın, öğrenci olduğu dönemde zor koşullarla yaptıkları projelerin belediyelerle birlikte yapıldığında daha güzel işlerin ortaya çıkacağı inancıyla projeyi başlattıklarını ifade etti.

İKİ HAFTADA 300 KİTAP

Amaçlarının topladıkları kitapları belediyeye bırakmanın ötesinde biran önce halkın hizmetine açılması olduğunu söyleyen Aydın, bilgiye hızlı ulaşmayı sağlamak, okumayı teşvik etmek ve kitapların raflarda tozlanmasını engellemek için böyle bir kitaplık oluşturdukları belirtti.

İki hafta da yaklaşık 300 kitap topladıklarını dile getiren Aydın, otogarda yaptıkları kitaplıklarda herkesin bilgi talebini ve ihtiyacını karşılayabileceği kitaplar olduğunu söyledi. Aydın, Mızraklı’yla ortak fikirle otogarda üç dört saatlik bir çalışmayla kitaplıkları kurduklarını aktardı.

AMAÇ 7’DEN 7O’E KİTAP OKUTMAK

Munzur Üniversitesi Elektrik Teknikerliği mezunu Nizamettin Kurt ise, projenin amacını şöyle anlattı: “Bölgemizde 7’den 70’e herkesin kitap okumasını hedefliyoruz. Bunun için hayata geçirmek istediğimiz projelerimiz var. Bayram öncesi Diyarbakır’a bir hediye sunmak istedik. Günde 5 binin üzerinde yolcunun giriş çıkış yaptığı bir otogardan çıkan yolcuların yolculukta dinledikleri müzik ve izledikleri filmin yanına kitabı da koymak istedik. Otogarda saatlerce bekleyen yolcuların kitap okumaları için adım attık. Buradan alınacak kitapların geri dönüp dönmemesi önemli değil çünkü eşbaşkanın da isteği üzerine boşalan her kitaplık anında doldurulacak. Her kutuda yaklaşık 20 kitap bulunuyor. Tüm Türkiye’ye bu şekilde kitap yaydık. Sadece Diyarbakır değil, kitaplarımızı İstanbul’a kadar ulaştık. Tozlanan kitapların bu şekilde gün yüzüne çıkmasını istedik.”

KİTAPLIKLARA YOĞUN İLGİ

DİŞTİ’de kurulan kitaplıklara yolculardan yoğun bir ilgi var. Geçen kısa süre içinde kitaplıkların yarısının boşaldığını görmek mümkün. Bitlis’e gitmek için otogarda bekleyen yolcu Ayettullah Muratoğlu, çok güzel bulduğu projenin diğer otogarlarda ve şehir içindeki duraklarda da yapılması önerisinde bulundu. Kitaplıkların ilgi çekici ve güzel olduğunu belirten Muratoğlu, proje sahiplerini tebrik etti.

Otogarda bulunan esnaflar ise, projenin çok beğenildiğini ve yolcuların yoğun ilgisine tanık olduklarını belirterek, bozuk olan klima sisteminden dolayı kitap okurken zorlandıklarını dile getirdi. MA – Aydın Atay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...