GAZETE SOKAK – Salgın koşullarında kutlanan 1 Mayıs’a ilişkin açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yeni bir toplumsal düzen için mücadeleye devam edeceklerini” vurguladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, salgın koşullarında kutlanan 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. 1 Mayıs kutlamalarının, salgın koşullarında, tarihin çok önemli bir kırılma anında yaşandığını dile getiren Çerkezoğlu, “İflas eden eski düzene karşı yeni bir toplumsal düzen umudu ve iradesi 1 Mayıs 2020’de açığa çıktı. On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik krizler, artan eşitsizlikler, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunamayan kapitalist düzene karşı tepkiler dünyanın dört bir yanında yükseldi. Büyük bir halk sağlığı tehdidine ve salgınla beraber bir felakete dönüşen sosyal ve iktisadi krize karşı bu düzenin insanlığı koruyamadığı açığa çıkarken, işçi sınıfı insanlığın kurtuluşu için kendi çözümünü dünyanın dört bir yanında ifade etti” diye belirtti.

“Salgın koşullarında dahi sağlığı, işi ve geçimi güvence altında olmayan milyonların çığlığı 1 Mayıs 2020’de Türkiye’nin dört bir yanında yükseltildi” diyen Çerkezoğlu, pandemi koşullarında meydanlarda yüz binlerle, milyonlarla olmasa da, bir haftaya yayılmış biçimde 1 Mayıs’ı her alanda kutladıklarını söyleyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

ANTİ DEMOKRATİK TUTUMUN BİR DEVAMI

Çerkezoğlu, Taksim Anıtı’na çelenk bırakmalarının engellenmesi ve gözaltına alınmalarına ilişkin ise, “Yüzbinlerce işçinin sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde bile istisna kapsamına sokularak zorunlu ve acil olmayan işlerine gitmeye zorlandığı bir dönemde, Taksim meydanındaki şantiyelerde işçiler çalışırken, 1 Mayıs günü dahi işçiler işlerine gitmek için yollara dökülmüşken, işçilerin temsilcilerinin Taksim’e gidişini ‘pandemi’ gerekçesiyle yasaklamak, iktidarın anti demokratik tutumunun bir devamıdır” ifadelerini kullandı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, çarklar dönsün denilerek çalışmaya zorlanan işçiler arasında hastalığın Türkiye ortalamasına göre 3 buçuk kat yaygın olmasının, fabrikalarda, madenlerde, şantiyelerde Kovid-19’un bir işçi sınıfı hastalığı haline gelmesinin DİSK’in 1 Mayıs ve Taksim iradesinin sınıfsal, tarihsel, hukuki ve politik haklılığını ve önemini bir kez daha tescillediğini de kaydetti.

İŞÇİYE BULAŞMAYAN VİRÜS İCAT EDENLER…

Çerkezoğlu, açıklamasının devamında şunları belirtti: “Hafta sonu bulaşan ama hafta içi bulaşmayan, sokakta, meydanda, parkta bulaşan ama fabrikada bulaşmayan, yürürken bulaşan ama çalışırken bulaşmayan, herkese bulaşan ama işçiye bulaşmayan bir virüs ‘icat edenler’ işçi sınıfının aklıyla alay etmeye kalksa da DİSK her zamanki gibi akla, bilime, hukuka, emeğin haklarına ve Taksim 1 Mayıs meydanına sahip çıkma iradesini göstermiştir, gösterecektir.

Evde kalamayan işçilerin; ücretsiz izin ve bin 177 lira sefalet ödeneğine mahkum edilen işçilerin; ayrımcılığa uğrayan taşeron işçilerinin; 7 milyon işsize eklenen ve iş bulma umudu bile olmayan milyonlarca yeni işsizin; işsizliğin, geçim zorluklarının ve şiddetin kıskacındaki kadınların; insanca yaşayamayan emeklilerin, emeklilik hakkı gasp edilen EYT’lilerin; salgın süresinde gelirini kaybeden, ‘geçinemiyoruz’ diyen milyonların sağlığının, işinin ve geçiminin güvence altında olacağı yeni bir toplumsal düzen için, Emeğin Türkiye’si için mücadeleye devam!” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...