GAZETE SOKAK- Karataş köyünde inşaatı devam eden Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş., yol ve arazi genişletme çalışmaları sırasında meşe ve alıç ağaçları kepçelerle sökülürken, köyün 150 metre yakınında dinamit patlatması köylüleri tedirgin etti.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Karataş (Şemîka) köyünde hükümete yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri için yapılan yol ve arazi genişletme çalışmalarını sürdürüyor.

Altın ayrıştırmak amacıyla siyanür havuzu kurulduğu iddia edilen Karataş’ta çalışmalarına devam eden Cengiz Holding’e ait iş makineleri, yine köylülere ait meşe ve alıç ağaçlarını kepçelerle söktü. Köylülerin tepkisine rağmen çalışmalar devam ederken, şirket çalışanları; kendilerine verilen talimatı yerine getirdiklerini, işlerinin sadece yol açmak olduğunu belirtti.

150 METRE MESAFEDE DİNAMİT PATLATILIYOR

Bunun yanı sıra gece saatlerinden itibaren şirketin, köye 150 metre mesafede dinamit patlatarak, alan genişletme çalışmasını sürdürdüğü belirtildi. Bu nedenle tedirgin olan köylüler, yaşanan patlama sonrası evlerinde çatlaklar oluştuğunu dile getirdi. Köylüler, dağılan kaya parçalarının evlerinin önüne düşmesi nedeniyle büyük tehlike atlattıklarını da söyledi. Köylerini terk etmeleri için bilinçli olarak kontrolsüz bir şekilde dinamit patlatıldığını belirten köylüler, yaşadıkları yerleri terk etmemekte ısrarcı olduklarını dile getirdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...