GAZETE SOKAK – Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren DTK Eşbaşkanlık Divanı Üyesi Dilek Adsan son yolculuğuna uğurlandı. TJA Sözcüsü Gülcihan Şimşek, “Mücadelesini sahipleneceğiz” dedi.

Diyarbakır’dan tedavi için gittiği Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde geçirdiği beyin kanaması sonrası yaşamını yitiren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanlık Divanı Üyesi Dilek Adsan’ın cenazesi, araç konvoyu eşliğinde Batman’a götürüldü.

Batman girişinde bulunan Bardakçılar Tesisi’ndeki karşılamayla konvoydaki araç sayısı arttı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Batman Şubesi’nde düzenlenmek istenen tören, Batman Valiliği’nin engeline takıldı. Törene, “Gecedir, güvenlik zafiyeti var” iddiasıyla izin verilmedi. Adsan için gece geç saatlerde Korik Mahallesi Mezarlığı’nda yapılan törene, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Mehmet Rüştü Tiryaki, Dersim Dağ, Necdet İpekyüz, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Gülcihan Şimşek, KESK MYK üyeleri, Eğitim Sen, SES, Petrol-İş Sendikası, Genel-İş ve birçok sivil toplum kuruluşunun yöneticileri katıldı.

Asri Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazının ardından Adsan’ın cenazesi, Korik Mahallesi Mezarlığı’na götürülerek toprağa verildi.

‘ÖNCÜLÜK ROLÜNÜ ÜSTLENDİ’

Kısa bir konuşma yapan TJA Sözcüsü Gülcihan Şimşek, Adsan’ın toplumun kurtuluş mücadelesinde öncü rolünde olduğunu belirterek, “Dilek arkadaşımızı sonsuzluğa uğurlarken, onun şehit olduğunu vurgulamak istiyoruz. Dilek arkadaşımız emek ve kadın alanında ve Kürt halkının özgürlüğü noktasında hep öncü rolünü üstlenmiştir. ‘Toplumun kurtuluşu, kadının kurtuluşudur’ diyerek bir ömür yaşamıştır. Onu unutmayacağız ve mücadelesini sahipleneceğiz” diye konuştu.

‘MÜCADELESİYLE HATIRLAYACAĞIZ’

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ise bir insanın yaşadığı yıllar içinde halkı için ne yaptığının önemli olduğuna vurgu yaparak, “Bir insan ister 20 yıl yaşasın, ister 100 yıl yaşasın, zamanın önemi yoktur. Yaşam içinde ne yaptığı önemli olandır. Eğer insan sadece kendisi için yaşarsa ne ona faydası vardır ne de halkına faydası vardır. Dilek arkadaşımızı erken kaybettik; ama o dolu dolu ve halkı için yaşamıştır. Biz onun mücadelesine kaldığı yerden sahipleneceğiz ve devam ettireceğiz. Onu, mücadelesi ve gülüşüyle hatırlayacağız” dedi. (Kaynak: MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...