GAZETE SOKAK – Kürt Dil Platformu’nun Kürt ulusal birliği yolunda önemli bir adım olduğunu dile getiren HDP Milletvekili İmam Taşçıer, yerel seçimler için yürüttükleri çalışmalar için de, “Kayyuma karşı bir duruş sergilemeliyiz. Bu duruşu Kürt dili için gösterdik, seçimlerde de birliği sağlamalıyız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçim çalışmaları kapsamında Kürt partileri ile görüşmelerini sürdürüyor. HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, yapılan görüşmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Kürt halkının uzun yıllardır ulusal birliğin sağlanması için mücadele ettiğini ifade eden Taşçıer, PKK Lideri Abdullah Öcalan, YNK Lideri Celal Talabani ve KDP Lideri Mesud Barzani’nin 2013 yılında yaptığı çağrı üzerine konferansın toplanması için girişimlerin başladığını hatırlattı. Türkiye, Suriye, Federe Kürdistan Bölgesi ve İran’da bulunan Kürt partilerinin bir araya gelerek, 2013 yılında Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde toplandıklarını anımsatan Taşçıer, 4 ay boyunca birçok toplantı ve çalıştayın gerçekleştirildiğini ancak ulusal birlik çalışmalarının sonuçsuz kaldığını aktardı.

‘HEGEMONİK GÜÇLERİN KORKUSU’

Çalışmalarının sonuçsuz kalmasını hegemonik güçlerin Kürt halkının birlik olmasından duyduğu korkuya bağlayan Taşçıer, “Kürt ulusal birliği kongresi, Kürt halkının her dönem temel gündemi olmuştur. Sekteye uğrayan çalışmalarımız ciddi bir noktaya ulaştı. Her dört parçadan gelen temsilcilerin ortak görüşü, bu çalışmaların kaldığı yerden devam etmesidir. Bu süre zarfında Kürdistan’da çok önemli gelişmeler yaşandı” dedi.

‘KÜRTLER BUNU SAĞLAMALI’

Kürt halkının her parçada kendi birliğini sağlaması gerektiğinin altını çizen Taşçıer, “Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları birliğe öncülük etmeli. Özellikle Türkiye’de Kürtler bunu sağlamalı. Eğer bu sağlanırsa, Kürdistan’ın 3 parçasını ciddi şekilde etkileyecektir. Bölgede çalışmalarımız her dönem olduğu gibi, bugün de çok güçlü bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.

‘KÜRT DİL PLATFORMU ÖNEMLİ BİR ADIM OLDU’

Geçtiğimiz ay kuruluşunu deklare eden Kürt Dil Platformu’nun Kürt ulusal birliği için önemine değinen Taşçıer, 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimler için de çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Kürt partileri ile ulusal birlik çerçevesinde yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini ifade eden Taşçıer, “40 yıldır Kürt partileri bir birinden uzak bir şekilde siyaset yürütüyorlar. Bu nedenle birlik çalışmalarından sonuç alınamadı. Bugün daha güçlü bir çalışma yürütüyoruz. Seçimler birliği sağlamanın ikinci temeli olacak” şeklinde konuştu.

‘KAYYUMA KARŞI BİRLİK SAĞLAMALIYIZ’

DBP’li belediyelere atanan kayyumlara dikkat çeken Taşçıer, şunları söyledi: “Kayyumlar bir bütünen Kürt halkının iradesine yönelik saldırıdır. Bu nedenle Kürt halkı birlik halinde kayyuma karşı duruş sergilemelidir. Kürt partileri arasında birlik ve ittifak sağlanırsa, Kürt halkının tamamına sinerji verecektir. Bu matematiksel değil, bir duruş sergilemeliyiz. Bu duruşu Kürt dili için gösterdik, seçimlerde de bu birliği sağlamalıyız. Devletin Kürt politikalarına karşı durmalıyız.”

‘ARAYIŞLARIMIZ SEÇİMLE SINIRLI DEĞİL’

Kürt partilerinin birlik arayışlarının yerel seçimlerle sınırlı olmadığı, bunun ikinci bir adım olacağı değerlendirmesi yapan Taşçıer, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bu çalışmamız bireylerle sınırlı değil. Kürt partilerinin bir birine yaklaşması demek, Kürt ulusal birliğinin sağlanması demektir. Seçimi sadece bir binanın temellerinden biri olarak düşünün. Bir belediye başkanı, meclis üyesi olmak değil amacımız. Bunlar geçici ittifaklar. Asıl olan Kürt ulusal birliğini kendi aramızda sağlamak, ardından her dört parçada birliği sağlamak ve sonuç olarak Kürt Ulusal Birliği Kongresi’ni toplamak.” MA / Mehmet Şah Oruç – Özgür Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...