GAZETE SOKAK – Diyarbakır Kitap Fuarı’na gösterilen yoğun ilgiden son derece memnun olduklarını söyleyen PEN Yazarlar Derneği Diyarbakır Temsilcisi Şeyhmus Diken, henüz fuara gidemeyen kitapseverleri son gününde mutlaka fuarı ziyaret etmeye davet etti.

Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından Diyarbakır’da bu yıl 7’ncisi düzenlenen Kitap Fuarı’nın bugün son günü. 160 yayınevinim yer aldığı fuar, ilk günden itibaren yoğun ilgiye sahne olup, binlerce kişi tarafından ziyaret edildi.

Bir çok yazarın okurları ile buluşma fırsatı bulduğu fuara gösterilen ilgiden memnun olduklarını dile getiren alan PEN Yazarlar Derneği Diyarbakır Temsilcisi Yazar Şeyhmus Diken,

‘DİYARBAKIRLI OKUR NİTELİKLİ VE SEÇİÇİ’

Okur kitlesinin fuara gelmeden önce liste hazırladığını, hangi kitabı okuyacağı konusunda bilgi sahibi olduğunu belirten Diken, hassas bir okur kitle ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Diken, “Ayrıca fuarın okur kitlesi açısından baktığımızda hemen hemen her gelen kitap alıyor. İlk iki günün sonunda Yayıncılar Birliği Başkanı ile özel olarak sohbet ettiğimde çok güzel bir söz söyledi. Dedi ki ‘Ben iki gün geçtikten sonra yayıncılarla sohbet ettim, yayıncılar bana ‘Diyarbakır okuru çok hassas, hangi kitabı okuyacağını ve satın alacağını çok iyi biliyor. Felsefe kitaplarından tutun araştırma ve tarih kitaplarına kadar çok yoğun bir ilgi gösteriliyor. Büyük çoğunluğu evlerinde liste hazırlamışlar ve batıda birçok yerde görmediğimiz dikkatli bir okur kitlesi bizi karşılıyor’ dedi. Sadece buraya gelip yazarlarla konuşayım derdiyle değil, aynı zamanda çok nitelikle seçici ve ne aldığını bilen bir kitle var Diyarbakır’da” diye belirtti.

‘KÜRT YAYINEVLERİ GELİŞİM GÖSTERİYOR’

Kitap Fuarı’nın bu yıl yayınevleri açısından da çok zengin geçtiğini vurgulayan Diken, özellikle Kürt yayınevlerin gelişim açısından yol kat ettiğini kaydetti.

TÜYAP’ın İzmir ve İstanbul gibi batı kentlerinde düzenlediği fuarlarda yer alan birçok büyük yayınevinin Diyarbakır fuarından da stant açtığını belirten Diken, “Bu durum sadece Türkçe kitap basan İstanbul merkezli olan Türk yayınevleri için geçerli değil. Aynı şekilde işte merkezi İstanbul’da olan ama Diyarbakır’a gelmeyi tercih eden yayınevleri için de geçerli. Burada onlarında fuar için özel kitap bastıklarını ve buraya artık hazırlıklı olarak geldiklerini gözlemledik” dedi.
Diken, daha önceki yıllarda ellerindeki mevcut kitaplarla katılım gösteren Kürt yayınevlerinin ise artık tam kadro katılım gösterip, fuar için özel kitap basarak okurlarla buluşturduğunu ifade etti.

Diken, bu gelişmeye dair şunları dile getirdi: “Bunu ilk defa bu sene gördük ve yoğun ilgi gösterildi. Bu çok iyiye işarettir. Kürtçe kitap basan yayınevlerinde de bu hassasiyeti görebiliyoruz. Bir başka hoş tarafı Diyarbakır fuarı bir dil ve ahenk özelliği de sergiliyor. İşte görüyorsunuz fuarda bütün etkinlikler ve bütün imzalar ne yapılıyorsa iki dilli yapılıyor, iki dilde anons ediliyor. Etkinlikte konuşmalar yine çok dilli. İsteyen Kürtçe konuşuyor. Hatta Migirdiç Margosyan gelmiş, Silva Özyerli gelmiş, Ermenice kelamlar ediyorlar. Bunlar Diyarbakır fuarının çeşitliliğidir. Umarım ve dilerim bu ahenk bozulmaz.”

‘OKUR KATEGORİZE EDİLEMEZ’

Fuarın kent üzerindeki olumlu etkilerine de değinen Diken, fuara gelenler arasında herhangi bir sınıflandırma yapmanın söz konusu olamayacağını vurguladı.

Diken, “Yani buraya iş dünyasında varlık gösteren de gelir, bir öğrenci de gelir, inşaatta çalışan bir emekçi de gelir. Bunlar buraya geldikten sonra aslında o gömleklerini, şemsiyelerini bir anlamda kapıda bırakıyorlar. İçeri girdikleri vakit işte; ‘bu adam kadar para sahibi, bu fabrikatör, diğeri ameledir. 80 lira yevmiye alıp kitap almaya geliyordur’ diye birine az, diğerine çok ilgi gösterilmez. Hiçbir yayınevi de böyle bir tutum içerisine girmez. Hiç kimse de rıza göstermez bu duruma. Bu açıdan çok önemlidir. Okur asla sınıflandırılmaz, yani kategorize edilemez. Kentte bu rüzgarı estirmek önemlidir. Yani şu an Diyarbakırlılar bir kitap fuarının olduğunun farkında. Farkında olduğu için de buraya yoğun ilgi gösteriyor . Ben bir yazar ve bu kentte yaşayan bir entelektüel olarak beni heyecanlandırdığını söyleyebilirim. Beni heyecanlandırdığı gibi bu sektörde çalışan, kitap yazan, yayıncılık yapan, emek veren insanları da heyecanlandırıyor. Umarım bu performans hiç azalmaz daha da gelişir. Herkes kitaptan nasibini üstüne düşeni daha çok alır” dedi.

Diken, henüz gitme fırsatı bulamayan kitapseverleri fuarın son gününde mutlaka fuarı ziyaret etmeye çağırdı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...