GAZETE SOKAK – “HDP Ne Diyor” programının bu haftaki konuğu DİK Eş Sözcüsü Hüda Kaya, Ramazan ayının “yoksulla sofra paylaşma” ayı olduğunu vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınladığı “HDP Ne Diyor” programının bu haftaki konuğu HDP İstanbul Milletvekili ve Demokratik İslam Kongresi (DİK) Eş Sözcüsü Hüda Kaya oldu.

“Ramazan ayında paylaşmanın ve dayanışmanın önemi” konulu programda konuşan Kaya, Ramazan ayının toplumsal paylaşma ve dayanışma ayı olduğunu söyledi. Ramazan ayının aynı zamanda “arınma ayı” olduğuna dikkati çeken Kaya, “İnsanın kendini, toplumu keşfetmesi yani asılında insanın hakikati keşfetmesi olanak tanıyan kutsal bir aydır. Ramazan ayı yoksulla sofra paylaşmaktır” dedi.

TOPLUMSAL İBADETLER

Kaya, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hiç kimsenin dışarıya çıkamadığı bu günlerde yoksulların daha da yoksullaştığını söyleyen Kaya, “Bugüne kadar İslam dünyasında ve Türkiye toplumunda da kendilerine Müslümanım diyenlerin sahurlarda ve iftarlarda zengin saray sofralarına olan o temayülleri insanı derinden sarsıyordu. İbadetler, gerçek anlamda özünden koparıldığı için iftarlar inanılmaz derecede israflara, gösterişe ve belli sınıflarla yarışa dönüştü. Yoksullar yine yoksulluklarıyla kalıyordu. Zenginler ise iftarlara yetişme yarışlarına giriyordu. Bunlara ibadet demek doğru değildir. İbadet, toplumsal sorunlara karşı tepkinin pratiğe dönüşmesidir. Toplumsal alanda adalet için verdiğimiz her türlü etkinlik, yoksulluğun kalkması için verdiğimizi mücadele, işçi ve emekçinin kötü şartlarından kurtulup iyi şartlarda çalışma için verilen mücadele kutsal kitaplarda ibadetin toplumsal ayaklarıdır. Toplumsal ibadetlerdir bunlar. Sadece kıldığımız namazlar, tutuğumuz oruç tek ibadet değildir” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...