GAZETE SOKAK – Dicle Barajı’nda bir savağı kapağının kopmasından sonra nehir yatağına su akmaya devam ediyor. Su seviyesinin yaklaşık 6 metre yükseldiği Dicle Vadisi’nde Hewsel Bahçeleri başta olmak üzeri birçok tarım arazisi sular altında kaldı.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nda son günlerde aşırı yağış nedeniyle biriken fazla suyun dengelenmesi amacıyla 3 dolu savağı kapağının tedbir amaçlı dün akşam saatlerinde açıldığı ve bir süre sonra kapaklardan birinin koparak akıntıya kapıldığı belirtildi. Dicle Nehri yatağında su seviyesinin yükselmesi üzerine 2 kapak kapatılırken, barajda yüksek oranda su akmaya devam ediyor.

NEHİR 6 METRE YÜKSELDİ

Baraja doğru giden yolun bir kısmı akıntıdan dolayı çökmüş durumda. Yine baraja yakın olan Dicle köprüsünün çökme riski olduğu belirtildi. Ağaçlık alana kadar çıkan suların akıntısından dolayı kimi ağaçlar köklerinden söküldü. Yetkililerden alınan bilgiye göre, su seviyesi 6 metreye kadar yükseldi ve su yatağı 9 metre genişledi.

YURTTAŞLAR BEKLEMEDE

Dün geceden itibaren barajdan çıkan kontrolsüz sudan dolayı Dicle Nehri’nde toplu balık ölümlerinin yaşanabileceği ve yurttaşların tedbiri elden bırakmamaları gerektiği vurgulandı. Dicle Vadisinde nehre yakın olan evlerini terk eden yurttaşlar, suyun debisinin düşmesini bekliyor.

Öte yandan Dicle Nehri üzerinde bulunan Devegeçidi Barajı’nda da aşırı su dolumu olduğu belirtiliyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...