GAZETE SOKAK – Kayıtlı olmayan göçmenlerin sınır dışı edilmesi kararının yanlış olduğunu belirten Esneyurtlular, “Devlet mültecileri koz olarak kullanıyor. Zaten zor şartlarda yaşayan göçmenler alınan bu karar ile evinden çıkamaz oldu” dedi.

İstanbul Valiliği’nin kayıtlı olmayan göçmenlerin sınır dışı edileceği yönündeki açıklamasının ardından göçmenler evlerinden çıkamaz duruma geldi. Göçmenler yoğun yaşadığı Esenyurt’ta her köşe başı bir kontrol noktası bulunuyor. Bu durumdan rahatsız olan Esenyurtlular, zaten zor şartlarda yaşayan göçmenlere hayatın daha da yaşanılamaz hale getirildiğini dile getirdi.

‘DEVLET MÜLTECİLERİ KOZ OLARAK KULLANMASIN’

Mültecilerin geri gönderilmesinin yanlış bir politika olduğunu belirten esnaf Şaban Çanakçı, “Mültecileri madem devlet kabul etti, o zaman sahip çıksın. Mültecileri, Türkiye’den göndermesinler. Onlar, bizim kardeşlerimiz. Umarım onları ateşe atmazlar” dedi. Çanakçı, “Eskiden burası mülteci doluydu ve kalabalıktan geçilmezdi. Şimdi mülteciler, korkudan evden çıkamıyorlar. Beni Ağrı’dan yokluk getirdi mültecileri de buraya savaş ateşi getirdi. Madem kucak açtın yaptığının arkasında dur. Devlet bu insanları koz olarak kullanmasın” diye konuştu.

‘POLİS MÜLTECİLERİ SINIRA BIRAKIYOR’

Berfin Roda da, polislerin oturma izni olmayan mültecilerin nasıl götürdüğünü şu sözlerde dile getirdi: “İki gün önce Esenyurt Meydanı’nda oturuyordum. Yanımızda oturan mülteciler vardı. İki mülteciyi polis aldı. Ben de merak edip neden aldıklarını sordum. Yasa gereği herkesi topladıklarını söyledi. Ülke içine bırakıp bırakmadıklarını sordum. Polisler, sınıra bırakıp geldiklerini söyledi. Bir çocuk vardı annesini aldılar çocuk polislere yalvardı, ‘annemi bırakın sonra gelip teslim olacağız’ diye. Polis bırakmadı alıp götürdü.”

‘MÜLTECİLER KADERLERİNE TERK EDİLMİŞ’

Esenyurt’a oturan emekli öğretmen Cuma Ali Aktaş da, mültecilerin kendi kaderlerine terk edildiğini ifade ederek, “Bu insanlar sonuçta bir savaştan kaçıp geldiler. Geri gönderilmesi için de iki ülkenin yönetimleri arasında bir görüşme yapılması lazım. Suriye ve Türkiye hükümeti oturup bir anlaşma ya da alt yapı oluşturularak gönderilebilir. Bir ırkçı yaklaşımla ‘hadi gidin memleketinize sizi istemiyoruz’ demek bir insani yaklaşım değil” diye belirtti.

‘YARAYI YARA İLE KAPATMAK ÇÖZÜM DEĞİL’

Mültecileri, Kuzey Suriye’ye yerleştirme gibi bir iddianın olduğunun bunun ise yeni bir krizin başlangıcı olduğuna işaret eden Aktaş, şöyle devam etti: “Suriye’ye bakış açımız yeni bir krize davet çıkarıyor. Suriye’nin kuzeyini boşaltalım. Orada da bir yerleşik hayat var. Milyonları bulan insanlar var. Bu insanların, malını mülkünü kime vereceksin, onları nereye göndereceksin? Bir yarayı kapatırken başka bir yara mı açacaksın? Dolayısıyla bu yaklaşım çözüm değil.”

‘EŞİM YOLDA DOĞUM YAPTI ANNEM VEFAT ETTİ’

Güvenlik gerekçesiyle isminin verilmesini istemeyen ve oturma izni olan Esenyurt’ta esnaflık yapan Suriyeli M.Ş., Suriye’de yaşadıklarını ve oradan nasıl geldiklerini şu şekilde anlattı: “Suriye’de savaş vardı. İdlip’de her gün üzerimize bombalar yağıyordu. Evlerimiz yıkıldı. Savaşta sağ elime bomba düştü ve yaralandım. Bu nedenle de sağ elimi kullanamıyorum. Savaştan kaçarken eşim çocuğunu yolda doğurmak zorunda kaldı. Annem yolda vefat etti. Şuan hala Suriye’de savaş var ve bizim için orası tehlikeli. Biz savaş koşullarından kaynaklı dönmek istemiyoruz, Türkiye’de kalmak istiyoruz. Şuan için burası bizim için daha güvenli.”

Yapılan açıklamalar nedeniyle mültecilerin korku ve panik içinde olduklarını vurgulayan M.Ş., “Polis, kimlik sormaya başladıktan sonra kimlikleri olmayan Suriyeli, Afganistanlı, Pakistanlı mülteciler saklanıyor. Evlerinden dışarıya çıkmak istemiyorlar. Mülteciler olarak geri gönderilmekten korkuyoruz” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...