GAZETE SOKAK – “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hakkında hazırlanan iddianamede “devlet karşıtı gazetecilik yaptığı” değerlendirilen gazeteci Esra Solin Dal, yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Diyarbakır merkezli 9 ilde, 9 Ekim’de “KCK/TM” adı altında yürütülen soruşturma kapsamında 142 kişiyle birlikte gözaltına alınarak, hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açılan gazeteci Esra Solin Dal, yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti. Dal, 24 Nisan 1915 Ermeni tehcirine ilişkin Devlet Sanatçısı Ermeni Udi Yervant’la yapmak istediği röportaj için randevu talebi, iddianamede, “devlet karşıtı habercilik” olarak değerlendirilmişti.

‘SUÇLAMALAR GAZETECİLİK FAALİYETİDİR’

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya gazeteci Dal ve avukatı Resul Tamur hazır bulundu. Duruşmada, hakkındaki suç isnatları sorulan Dal, kendisine isnat edilen tüm suçlamaların gazetecilik mesleği faaliyetleri olduğunu belirtti. Haber kaynaklarından randevu talep etmesinin kendisine yönelik suçlamaya dönüştüğünü, toplumsal olayların yaşandığı haberleri takip ettiği, buralarda çekilen fotoğraflarının suçlama konusu yapıldığını ifade eden Dal, beraatını talep etti.

Dal’ın avukatı Resul Tamur ise, müvekkilinin yaptığı tüm faaliyetlerin gazetecilik faaliyeti olduğunu vurgulayarak, “Gizli tanık Firar, birden çok kişiye aynı suçu yüklemeye çalışmıştır. Bunun herhangi bir gerçekliği yoktur. Müvekkilimin katıldığı bir kısım olaylar yürüttüğü gazetecilik faaliyetleridir” dedi.

SAVCI BERAATINI TALEP ETTİ

Cumhuriyet Savcısı ise, esas hakkındaki mütalaasını şu ifadelerle verdi: “Her ne kadar sanık hakkında terör örgütü üyeliği iddiasıyla kamu davası açılmış ise de Yargıtay içtihatlarına göre bu suçtan mahkumiyet için süreklilik, yoğunluk, çeşitlilik kriterlerini karşılayan deliller olması gerektiğinden sanık hakkında bu delilleri karşılayan kriter bulunamamakta, sanığa ait tapelerde, örgütsel nitelikli konuşmaların geçmediği, yalnızca gizli tanık delili bulunmakta, tek başına bu delile dayanarak hüküm kurulamayacağından sanık hakkında yüklenen silahlı terör örgütüne üyelik suçundan CMK 223/2 maddesi gereğince karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur.”

MAHKEME OY BİRLİĞİYLE BERAAT KARARI VERDİ

Mahkeme heyeti, mütalaa doğrultusunda, Dal’ın üzerine atılı suçun sabit olmaması nedeniyle CMK 223/2 maddesi kapsamına oy birliğiyle beraatına karar verdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...