GAZETE SOKAK – Dersim’deki orman yangınları gönüllülerin yoğun çabası sonucu kontrol altına alındı. Gönüllüler, yangın bölgelerini tekrar kontrol edeceklerini söyledi.

Dersim’in Hozat ilçesi Aliboğazı bölgesinde başlayan ve merkez kırsalına sıçrayan orman yaygınları dün akşam itibariyle kontrol altına alındı. Dersim coğrafyası her yıl olduğu gibi bu yıl da havadan ve karadan 20 gün önce yapılan bombardıman sonucu yakıldı. Binlerce hektarlık alan kül olurken, birçok yaban hayvanı ve endemik bitki türleri yok edildi.

GÖNÜLLÜLER SÖNDÜRDÜ

Orman İşletme Müdürlüğü başta olmak üzere Tunceli Valiliği, kayyum belediyesi ve ilçe belediyeleri yangınların söndürülmesi için herhangi bir müdahalede bulunmazken, yangınlar tamamen gönüllü ekiplerin tırmıklarla müdahalesi sonucu kontrol altına alındı.

‘DEVLET YAKSA BİZ YEŞERTECEĞİZ’

Yasaklı bölge olmasına rağmen gönüllü ekipler canı pahasına bölgelere dağılarak, bir kez daha doğa ve coğrafyalarının yakılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, kararlıklarını “Devlet yaksa biz yeşerteceğiz” sözleriyle dile getirdi.

TÜM YANGINLAR KONTROL ALTINA ALINDI

Hozat ilçesi Aliboğazı bölgesinde 15 gündür süren yangının tamamen kontrol alındığını söyleyen doğa gönüllüsü Haydar Çetinkaya, Dersim’in merkez kırsalına bağlı Bali Deresi, Bali mezrası, Müşkirek, Bokır Dağları, Çırtık Deresi ve Rengü mezrasında dün akşam itibariyle gönüllülerin yaklaşık bir haftadır müdahalesi sonucu yangının kontrol altına alındığını söyledi. Çetinkaya, şu anda herhangi bir yerde yangının olmadığını belirterek, kontrol altına aldıkları bölgelere tekrar gideceklerini ve bu bölgeleri kontrol edeceklerini kaydetti. (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...