GAZETE SOKAK – Dersim’deki orman yangınlarının söndürülmesi için her gün bölgeye giden doğa gönüllüsü Serdar Duman, binlerce hektarlık alanın kül olduğunu söyleyerek, “İçinde yanan kuşların çığlıkları kulaklarımızdan gitmiyor” dedi.

Havadan ve karadan yapılan bombardıman sonucu çıkan orman yangınları günlerdir Dersim coğrafyasını yakıyor. Sadece gönüllü ekiplerin müdahale ettiği yangınlar, kısmi olarak kontrol altına alınmaya çalışılsa da yetersiz kalıyor. Bu nedenle yangınlar, her geçen saniye artarak devam ediyor. Dağlarının bombalanması, ormanlarının yakılmasına tepki gösteren Dersimliler, yangına müdahale edilmemesine oldukça öfkeli.

‘BÖCEKLER YANIYOR’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis (PM) Üyesi Cevdet Konak, yıllardır Dersim coğrafyasına yönelik soykırımın yapıldığını söyledi. Günlerdir Dersim ormanlarının cayır cayır yakıldığını dile getiren Konak, sorumlu kurumların müdahale etmemesine tepki gösterdi. Yangınların planlı ve bilinçli bir şekilde yapıldığını söyleyen Konak, Dersim coğrafyasını yok etmeye yönelik olduğunu kaydetti. Konak, yangından sadece ormanların değil, birçok böcek türünün, kuşlar ve birçok hayvanın etkilendiğini söyledi. Konak, ormanlarla birlikte tüm canlıların yok edildiğini ifade ederek, duyarlı herkesi yangınları söndürmeye çağırdı.

‘SÖNDÜRMEK İÇİN İZİN ALMIYORUZ’

Yangının çıktığı İlk günden bu yana gönüllüler ekibinde yer alan ve her gün yangını söndürmek için bölgeye giderek büyük bir çaba sarf edenlerden biri de Serdar Duman. Her gün binlerce hektarlık alanın kül olduğunu belirten Duman, yangınların çıkarıldığı bölgelerin yasaklı olduğunu ve bu nedenle izin verilmediğini dile getirerek, “Ancak biz doğa gönülleri olarak hiç kimseden izin almıyoruz. Alma gereği de duymuyoruz. Çıkarılan yangını söndürmek için bölgelere dağılıyoruz” dedi.

GREENPEACE’E TEPKİ

Greenpeace’in, orman yangınlarına ilişkin, “Bölgede politik bir mesele var, biz taraf olamıyoruz” açıklamasını eleştiren Duman, şöyle devam etti: “Yangını söndüren gönüllüler olarak hiç birimiz herhangi bir siyasi kurumu temsil etmiyoruz. Doğa gönüllüleri olarak müdahale ediyoruz. Burada sadece ormanlar yanmıyor. Bitki örtüsü, endemik türü, hayvanlar, her gün yangından etkilenen kuşların sesini duyuyoruz. Kuşların çığlığı kulaklarımdan gitmiyor. Ayılar, tavşan, sincaplar ormanları terk etti. Ancak buna siyasi mesele denilmesi kabul edilemez” dedi.

‘HAVADAN MÜDAHALE EDİLSE 1 SAATLİK İŞTİR’

Duman, yangına havadan müdahale edilmesi halinde bir saatte kontrol altına alınabileceğini söyleyerek, “Böyle olmayınca biz karadan tırmık, ve dare ile söndürmeye çalışıyoruz. Dersim cennetten bir parçadır. Bunu yok etmek istiyorlar” diye konuştu.

‘KASTEN YAKIYORLAR’

Müşkirek Köyü’nde yaşayan Hüseyin Zeytin de, “Bir devlet faklı gerekçelerle kendi doğal kaynak ve zenginliklerin yok edemez. Bu bir tezattır. Bu ülkenin artık savaş psikolojisinden çıkması gerekir. Sizler de tanıksınız bu ormanlarda insanlar yaşıyor mu? Yok. 2 tane kobra geliyor. Günlerce bizi taciz ediyor. Sonra yanı başımızda doğamızı komple yakarak gidiyor. Soruyorum bunun terörle ne ilgisi var? Ormanlarımızı kasten yakıyorlar. Batıda bir yangın çıktığı zaman bütün devlet kurumları seferber olurlar. Biz şimdi buradaki yangınların söndürülmesi için devletten bir yangın söndürme uçağı istesek; ben inanıyorum ki onlar yangınları çıkaracak helikopterler gönderirler. Onun için yardım da istemiyoruz.” İfadelerini kullandı.

MA / Semra Turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...