GAZETE SOKAK – Dersim’de orman yangınlarının sürdüğü Müşkirek köyü askerler tarafından boşaltılmak isteniyor. Karakola çağrılan köylülerden Hüseyin Zeytin’e, “Köyünüz güvenlik bölgesi, burada yaşamanız suç. Köyü boşaltın” denildi.

Dersim merkeze bağlı Avgasor vadisi, Bali mezrası, Müşkirek köyü, Rengül mezrası, Kartan mıntıkası Sincik Dağı, Xoşiruk Dağı, Dikenli-Mahmut Köyü ve Garipuşağı arasındaki mevkide 3 gün önce başlayan orman yangınları sürerken; Cığ bölgesinde iki farklı noktada çıkan orman yangını ise gönüllülerin müdahalesi sonucu kontrol altına alındı. Daha önce gönüllülerle orman yangınlarını söndürmeye giden Müşkirek köyünden Hüseyin Zeytin, dün Geyiksuyu Jandarma Karakolu’na çağırıldı. Askerler, Müşkirek köyünün “güvenlik bölgesi” olduğunu söyleyerek, Zeytin’den köyü boşaltmasını istedi.

‘KÖYÜMÜZDEN ÇIKMAYACAĞIZ’

Konuya ilişkin telefon ile görüştüğümüz Zeytin, “4 kardeş köyde kalıyoruz. Karakola çağırarak köyü terk etmemizi istediler. Devlet istiyorsa gelip çıkarsın; biz köyümüzden çıkmayacağız. ‘Güvenlik bölgesi’ olan köyümüzde yaşadığımız için suç işlediğimizi söylüyorlar. O nedenle boşaltmamızı istiyorlar” dedi.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ TEHLİKEDE’

Karakola çağırılmasına dair Valiliğe dilekçe yazdığını dile getiren Zeytin, “Dilekçede ‘köyden çıkmayacağız. Can güvenliğimiz de tehlikede. Her hangi bir durumda can güvenliğimizden siz sorumlusunuz’ dedim. Devletin görevi halkın can güvenliğini sağlamaktır” diye ifade etti.

‘DEVLETİN İZNİ İLE KÖYE GELDİK’

1994’te boşaltılan köylerine ilkbaharda giderek yaz sonuna kadar burada kaldıklarını bu yıl da giderken köylerinin “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmesinden kaynaklı Tunceli Valiliği’nden izin aldıklarını sözlerine ekleyen Zeytin, şunları dile getirdi: “Köyün özel güvenlik bölgesi olduğunu biliyoruz. Yetkililerden aldığımız dilekçe ve onaylar sonucu geldik. Eğer sıkıntı çıkarırlarsa bize verilen izni tekrar hatırlatacağım kendilerine.”

Orman yangınlarının yaşandığı bölgeye gitmelerine izin verilmediği için yangınların son durumu hakkında bilgileri olmadığını da sözlerine ekleyen Zeytin, köyden dışarı çıkamadıklarını sözlerine ekledi.

BÖLGEYE GEÇİŞ YASAK

Havadan ve karadan yapılan bombardıman sonucu çıkan orman yangınları hakkında bilgi alınamazken, askeri operasyon gerekçesiyle hiç kimsenin bölgeye gitmesine izin verilmiyor. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...