GAZETE SOKAK – Dersim’in Hozat ilçesinde süren yangın rüzgarın etkisiyle daha da büyüdü. Belediye Başkanı Celalettin Can, yangının yasaklı bölgede olmasından kaynaklı müdahale edemediklerini, aradıkları yetkililerin de su alabilecekleri bir yer olmadığı için yangına havadan müdahale edemediklerini söyledikleri aktardı.

Dersim’in Hozat ilçesinin Aliboğazı mevkiinde yaklaşık bir hafta önce yapılan havan toplu atışları ve kobra helikopterlerin bombardımanı sonucu başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerine yayılan yangın sonucu binlerce hektarlık ormanlık alan küle dönüştü.

Yangın, doğadaki yaban hayvanları ve diğer canlıları da olumsuz etkiledi.

Süren yangın güvenlik gerekçesi ile girişlere yasaklanan bölgelerde yaşandığı için yurttaşların müdahale için bu bölgelere gidişlerine de yine izin verilmiyor.

BELEDİYE BAŞKANI: BİRŞEY YAPAMIYORUZ

Hozat Belediye Başkanı Celalettin Can da, devam eden yangına söz konusu bölgelerin yasaklı olmasından kaynaklı müdahale edemediklerini ifade etti.

Bu nedenle yangına ancak söndürme uçağı ile müdahale edilebileceğini belirten Can, bu konuda görüştükleri yetkililerin ‘yangın çıkan bölgelerde su alabilecekleri bir yerin olmamasından kaynaklı bir şey yapamayacaklarını’ söyledikleri bilgisini aktardı. (Kaynak: Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...