GAZETE SOKAK – İmralı tecridine karşı 85 gün boyunca açlık grevinde kalan HDP Milletvekili Dersim Dağ hakkında, açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla 19 Ocak’ta düzenlenen mitinge katılım yönündeki açıklamalarda “Leyla Güven’i ulusal ve uluslararası kamuoyuna masum şekilde lanse ettiği, bu yolla övdüğü” gerekçesiyle fezleke hazırlandı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 85 gün boyunca açlık grevinde kalan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ hakkında partisinin açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla 19 Ocak’ta Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitinge katılım çağrısında bulunduğu gerekçesiyle fezleke hazırlandı. Hazırlanan fezlekede, Dağ’ın açlık grevi ve 200 boyunca açlık grevinde kalan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e dair ifadeleri suç sayıldı.

PARTİSİNİN MİTİNGİNE ÇAĞRISI SUÇ SAYILDI

Dağ’ın, mitinge çağrı amaçlı 17 Ocak’ta yaptığı “Leyla Güven şahsında cezaevlerinde bir direniş başladı. 256 arkadaşımız şu anda açlık grevinde, Leyla Güven’de 71 gündür bedenini açlığa yatırmış durumda. Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kırılması için başlatmış olduğu halklar üzerinde var olan tecridin kırılması için başlatmış olduğu eyleme ses vermek, bu direnişi sahiplenmek ve Leyla Güven’in taleplerini sahiplenmek ve Leyla Güven’in taleplerini sahiplenmek için 19 Ocak’ta saat 12’de gerçekleştireceğimiz bu miting bütün halkımızın, Amed bölgesinde bütün halkımızı Leyla Güven’in taleplerini sahiplenmeye ve Leyla’ya ses vermeye davet ediyoruz” açıklaması suç sayıldı.

‘LEYLA GÜVEN’İ MASUM ŞEKİLDE LANSE ETTİĞİ…’

Dağ, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in “KCK talimatıyla” açlık grevi eylemi başlattığı ve HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin de KCK’nin talimatını sahiplendiğine yer verilen fezlekede, Dersim Dağ’ın, Öcalan ve örgüt adına suç işleyen Leyla Güven’i ulusal ve uluslararası kamuoyuna masum şekilde lanse ettiği, bu yolla övdüğü, yaptıklarını teşvik ettiği, eylemlerini meşru göstermeye çalıştığı ileri sürüldü.

Dağ’ın “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi.

AÇLIK GREVİ FEZLEKELERİ

Dağ hakkında geçtiğimiz ay Meclise sunulan fezlekelerde de 17 Kasım 2018 tarihinde 15 kişinin katılımıyla HDP Diyarbakır İl binasında Leyla Güven’e destek olmak amacıyla başlatılan 2 günlük açlık grevi eylemine katılması, bu eylemde yaptığı konuşma ve konuşmanın yer aldığı görüntüleri kendi sosyal medya hesabında paylaşması, 3 Aralık 2018’de Leyla Güven ile dayanışmak amacıyla başlatılan 3 günlük açlık grevi eylemine katılması ve Leyla Güven’le ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle açlık grevlerine dair 3 ayrı fezleke daha hazırlanmıştı.MA – Özgür Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...