GAZETE SOKAK – Dersim Barosu, Hozat ilçesi kırsalındaki orman yangınlarına bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini belirtirken; yurttaşlardan İnan Doğan ise tarih ve kültürlerinin bilinçli bir şekilde yakıldığını söyledi.

Bir haftayı aşkındır süren Hozat’taki orman yangınlarına yetkililer tarafından hiçbir şekilde müdahale edilmezken, yurttaş İnan Doğan, yangınların bilinçli olduğunu, yakılanın tarih ve kültür olduğunu söyledi.

Dersim’in Hozat ilçesindeki Aliboğazı’nın Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerinde bir hafta önce başlayan yangın büyüyor. Amutka karakolundan atılan havan topları ve kobra helikopterlerin bölgeyi bombalaması sonucu çıkan yangının söndürülmesi konusunda yetkililer, sessizliklerini koruyor.

Yasaklı bölgelerde yangının, doğadaki hayvanlar ve bitkilerin yok olmasına neden olduğu belirtilirken, yurttaşlardan İnan Doğan, bölgeyi çok iyi tanıdığını ve orada özelikle Alevilerin kutsal olarak gördüğü dağ keçileri ile vaşakların yanı sıra domuz, ayı, kurt ve tilki gibi yüzlerce yaban hayvanın yaşadığını ifade etti.

‘YANAN TARİH VE KÜLTÜRÜMÜZDÜR’

Hozat’ta süren yangına yetkililerin sesiz kalmasına tepki gösteren Doğan, “Halkın tepki göstermesi gerekir. Doğamız bilinçli bir şekilde yakılıyor. Doğamız yangınlarla yok edilmek isteniyor. Yanan bizim tarihimiz, kültürümüzdür” dedi.

‘UÇAKLA MÜDAHALE EDEBİLİRLER’

Yasaklı bölge olmasından kaynaklı halkın da yangınları söndürmesine izin verilmediğini ifade eden Doğan, yangın söndürme uçağı ile müdahale edilebileceğini kaydetti. Doğan, “Yangın söndürme uçağının su alamadığı bir nehir olmamasından kaynaklı getirilmediği söyleniyor. Katılmıyorum. O bölgede iki büyük nehir var. Yangın söndürme uçağı Dereköyü ile Değirmendere nehirlerinde suyu alarak yangına müdahale edebilir. Ama yapılmıyor. O nedenle yangınların bilinçli olduğunu söylüyorum” dedi.

‘ORMANLARIN YAKILMASI SİYASİ MALZEME OLAMAZ’

Yangınlara ilişkin yazılı açıklama yapan Dersim Barosu da, devletin, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyarak tedbirleri almakla yükümlü olduğunu hatırlatarak, “Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz” dedi.

‘DERHAL MÜDAHALE EDİLMELİDİR’

Hozat ilçesinde devam eden yangına derhal müdahale edilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: “Ülkemizin en önemli florastik ve faunastik zenginliğini barındıran coğrafyamızda orman yangınları kültürel ve doğal miras sahalarımızı yoğun şekilde tahrip etmektedir. 6831 sayılı Orman Kanunu; 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri çerçevesinde gerekli iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi hukuksal zorunluluktur. Tunceli Barosu olarak hukuksal süreci takip ediyoruz.” (Mezopotamya Ajansı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...