Dersim’in Mazgêrd (Mazgirt) ilçesinin Qerextepe (Kavaktepe) köyünde yaşayan Süleyman Özcan, Elazığ depreminin ardından ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle evlerinin kışın ortasında zorla yıkıldıktan sonra yapılmaması nedeniyle yaşadığı mağduriyeti anlattı. Özcan, “Kışın ortasında evimizi yıktılar ama daha sonra bizimle ilgilenen olmadı, kış ayını çok zor şartlar altında geçirdik” dedi.

PİRHA‘da yer alan habere göre, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından, Dersim merkez köyleri ile Mazgirt ve Pertek ilçelerine bağlı köylerde 1500’e yakın yapıda hasar oluştu. Depremden 11 ay sonra Kasım 2020’de, Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce alınan karar ile hasarlı yapılar yıkıldı.

“BORÇLANARAK KENDİ İMKÂNLARIMIZLA EV YAPTIK”

Süleyman Özcan, “Evimiz kışın yıkıldıktan sonra bize verilen konteynerde idare etmeye çalıştık. Çok zor şartlar altında yaşadık, evimizi yıktıktan sonra hiçbir yetkili gelip eviniz şu tarihte yapılacak ya da nasıl zorluklar yaşadınız diye kimse sormadı. Biz de kendi imkânlarımız ile borçlanarak kendimize ev yaptık, yapmasaydık bu kışta dışarıda kalacaktık. Yıkılan evimizin enkazını halen temizlemediler. Evi kendi imkânınla nasıl yaptın diye soran olmadı. Kışın ortasında acilen yıkın diyerek evimizi yıktılar ama daha sonra bizimle ilgilenen olmadı, kış ayını çok zor şartlar altında geçirdik” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...