GAZETE SOKAK – Van’da 604 kişinin yaşamını yitirmesine, yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan depremin üzerinden 7 yıl geçti. Tüm çağrılara rağmen afet bölgesi ilan edilmeyen kentte 9 aile hala konteynırda kalırken, deprem sonrası kent tam bir rant alanına dönüştürüldü.

Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan, 604 kişinin yaşamını yitirmesine, yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan depremin üzerinden 7 yıl geçti. 23 Ekim’de yaşanan depremde en büyük zararı gören ilçe olan Erciş’te yüzlerce bina yıkıldı, binlerce yapı hasar gördü. Büyük yıkımın yaşandığı ilçeye ilk yardım 24 saat sonra ulaştı. Evleri yıkılan ya da hasar gören binlerce kişi soğuk kış mevsimini devletin verdiği yazlık çadırlarda geçirmek zorunda kaldı.

KENT AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMEDİ

İlçe halkına ilk yardımlar dönemin Barış ve Demokrasi Partili (BDP) belediyeleri tarafından yapılırken, özellikle geç müdahale edilmesi sonucu bir çok kişi de moloz yığınlarının altında günlerce kurtarılmayı bekledi. Günlerce yardım bekleyen halk gereken desteği alamayınca başka kentlere göç etmek zorunda kalırken, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin tüm çağrılarına rağmen Van ve Erciş “Afet bölgesi” ilan edilmedi. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Erciş’i afet bölgesi ilan edersek buraya gelen paraların kimlerin cebine gireceğini tahmin ediyor musunuz?” diyerek talepleri reddederken, deprem sonrası ise kent tam bir rant alanına dönüştürüldü. Erciş’te halkın arsasını 20 bin TL’ye alan TOKİ aynı arsayı kat mülkiyeti karşılığında 50-70 bin TL arası satarak adeta yandaşlarını zenginleştirirken, kentte yapılması planlanan “Kentsel dönüşüm” projeleri ise tam 7 yıldır bitirilmedi. Yine kentte TOKİ konutlarının yapım ihalesi AKP’ye yakın isimlere verilirken, Vanlı esnafından bir çivi bile alınmadan tamamlanan konutlar depremzedelere fiyatının iki katına satıldı.

SUÇ VAR SUÇLU YOK!

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valilik, Belediye, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile kamu görevlileri ve bina sahipleri hakkında Van ve Erciş’te savcılıklara suç duyurularında bulunulurken, bu şikayetlerden de hiçbir sonuç alınmadı. 23 Ekim’de yaşanan ve 604 kişinin öldüğü depremde sadece Erciş’teki 20 kişinin öldüğü Sevgi Apartmanı’nın Sahibi Salih Ölmez hakkında dava açıldı. Erciş Cumhuriyet Savcılığı, taksirle birden fazla kişiyi öldürme suçlamasıyla hakkında iddianame hazırlanan Ölmez, bilirkişinin kusur oranını belirtmemesi yüzünden iddianame Erciş Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmemişti. İhale yasağı getirmeyen Ölmez, depremden 1 yıl sonra da birçok ihaleye girmişti.

HALA KONTEYNIRDALAR…

Depremin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen halen birçok aile konteynırlarda kalırken, yıllardır konteynırda kalan ailelerin sorunu çözülmüş değil. Halen Van’ın Edremit ilçesine bağlı Eminpaşa Mahallesi’ndeki konteynır kentte kalan 9 aile sorunlarının çözülmesini istedi. Konteynır kentte 3 çocuğu ile tek başına kalan Gülten Turgut, gidecek yerleri olmadığı için burada yaşadıklarını söyledi. Bugüne dek birçok yetkilinin yanlarına gelerek barınma sorunlarını çözeceklerine dair söz verdiklerini ancak sorunlarının çözülmediği söyleyen Turgut, “Gidecek yer olsa biz de gideriz. Ama öğrencilerimiz var ve gidecek evimiz yok. Bu kadar mağdur olduğumuz halde devlet bize herhangi bir yardımda bulunmuyor. Yetkililer her gün televizyonlara çıkıp kimsenin mağdur edilmediğini söylüyorlar ama bizi mağdur ettiler” dedi.

‘ÇÖZÜM İSTİYORUZ’

Birçok kez ev için başvuruda bulunduklarını söyleyen Turgut, bu başvurularının sonuçsuz kaldığını belirtti. Turgut şunları söyledi: “Mecbur olmasak kim bu teneke yığınının içinde kalır? Biz sadece barınacak bir yer istedik. Bir sürü TOKİ dairesi boş ama bize yer verilmedi. Depremin üzerinden 7 yıl geçti ama onun acıları halen devam ediyor. Başka kentlerde deprem oldu hepsi ev sahibi oldu ama biz halen bu konteynırlarda kalıyoruz. Sadece bizlere çözüm üretilmesini istiyoruz. Seçim zamanı gelip kapıyı çalıyorlar, söz veriyorlar ama yapmıyorlar. Her defasında bizi kandırıyorlar.”

‘DEPREMİN ACISINI HALEN YAŞIYORUZ’

Konteynır kente kalan kadınlardan biri de Adilşah Demirhan. Deprem döneminde Yeni Mahalle Mahallesi’ndeki evlerinin yıkıldığını söyleyen Demirhan, “7 yıldır bu konteynırda yaşıyoruz. Benim 4 çocuğum var. Babaları hayatını kaybetti. Bize ev vereceklerini söylediler ama vermediler. Aileler olarak tek isteğimiz başımızı koyacağımız bir evdir. Depremin acıları bizim için halen devam ediyor” diye konuştu. (Kaynak: MA – Müjdat Can)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...