GAZETE SOKAK – ABD’deki seçimlerde Başkan Donald Trump büyük darbe alırken, Demokratlar 8 yıl aradan sonra Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazandı.

ABD’de seçmenler, Senato’daki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. Amerikan basınının derlediği resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti 100 sandalyeli Senato’da 50 sandalyeye ulaştı. ABD’deki sistem gereği Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Senato Başkanı sayılması nedeniyle Cumhuriyetçiler Senato’da 51 sandalyeyle çoğunluğu sürdürdü. Temsilciler Meclisi’nde ise 8 yıl aradan sonra Demokratlar kazandı. Seçim öncesi Beyaz Saray’ın yanı sıra hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Cumhuriyetçilerin elindeydi.

Son duruma göre Senato’da Cumhuriyetçiler 51, Demokratlar 42 sandalyeye sahip. Temsilciler Meclisi’nde ise Cumhuriyetçiler 169, Demokratlar 179 sandalyenin sahibi.

‘VALİLER BELİRLENECEK’

Seçimlerde Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesinin tümü, her bir eyaletten 2 senatör olmak üzere toplam 100 senatörden oluşan ABD Senatosu’nun da 35 üyesi belli olacak. Ayrıca 36 eyalette seçmenler vali seçimi için de oy kullanacak.

Trump ve Cumhuriyetçi Parti için son derece önem taşıyan ara seçimlerde ayrıca 50 eyaletten 36’sının valileri de belirlenecek.

‘İKİ MÜSLÜMAN KADIN YER ALDI’

Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Demokrat Parti listesinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak Temsilciler Meclisi’ne giren ilk Müslüman kadın üyeler oldu.

‘POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNE NEDEN OLMAZ’

Seçimlerin devam ettiği sırada Beyaz Saray’dan yapılan açıklama da, “Sonuçlar Trump’ın politikalarında değişikliğe neden olmaz” denildi.

‘BİR ARAYA GELME ZAMANI’

Öte yandan Kaliforniya eyaletinden Temsilciler Meclisine tekrar seçilen ve Temsilciler Meclisinin mevcut azınlık lideri Demokrat Nancy Pelosi de Demokratların zaferini ilan ederek, “Yarın Amerika’da yeni bir gün olacak” dedi.

Pelosi, “ABD yeterince ayrılığa düştü, artık bir araya gelme zamanı. Bu, Demokrat ve Cumhuriyetçi meselesi değil ABD’de Trump yönetimine karşı Anayasayı tekrar yerine getirme meselesidir” diye konuştu.

ABD’Lİ ÖĞRENCİLER: WALKOUTOFCLASS EYLEMİNDE

Öte yandan lise ve yüksekokullarda okuyan öğrenciler, ülke çapında bir eylem düzenledi. Bugün saat tam 10.00’da sınıflarından çıkarak oy sandıklarına toplu yürüyüş yapacak olan öğrenciler kendilerine “Walkout to Vote” (Çıkıp oy ver) İnisiyatifi olarak adlandırıyor.

Future Coalition (Gelecek Koalisyonu) adlı gençlik öncülüğünde organize olan grup liderliğinde, öğrenciler oy sandıklarına sloganlarla toplu yürüyüş gerçekleştirirken, henüz yaşı oy vermek için tutmayan öğrenciler de onlarla birlikte sloganlarla yürüyecek. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...