GAZETE SOKAK – Ramazan’ı yardımlaşma ve dayanışma ayına döndürme zamanı olduğunu kaydeden Demokratik İslam Kongresi Eş Sözcüsü Hüda Kaya, “Biz gayret eder gerekeni yaparsak sonundaki bayramı hak edebiliriz” dedi.

Demokratik İslam Kongresi Eş Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ramazan ayına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Tüm dünyayı saran salgının ve zulümlerin gölgesinde 2020’nin Ramazan ayına girildiğini ifade eden Kaya, açıklamada “Bu atmosfer içerisinde henüz bu yılın ilk Ramazan gecesinin maneviyatını teneffüs etmeye çabalıyorduk ki aylardır zindanlarda ‘İftiraya uğradım. Adalet istiyorum. Adil yargılama istiyorum.’ diye feryat ederek ölüm orucuyla sesini duyurmaya çalışan Mustafa Koçak adındaki bir gencimizin de yaşamdan koptuğunu öğrendik” diye belirtti.

‘TOPLUMSAL ÖZE DÖNÜŞ İÇİN BİR FIRSAT’

Ramazan ayının oruç ve Kur’an ayı olduğunu vurgulayan Kaya, “Bugün geldiğimiz noktada Kovid-19 denilen salgın bizi evimize, odamıza, iç benliğimize zorunlu olarak döndürdü. Ve Ramazan ayının amacına uygun bir bireysel ve toplumsal öze dönüş düşüncesini kavramaya bir fırsat şu an hepimiz için. İhtiyaç sandığımız pek çok şey olmadan da yaşayabildiğimizi fark ettik. Savaşların ne kadar anlamsız, zenginliğin, aşırı tüketimin savaş kadar korkunç olduğunu gösterdi. Irk, dil, din, renk, mezhep, cinsiyet ayrımı olmadan sadece insan olmanın ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı. Betonlaşmanın, inşaatın kutsandığı, AVM’lerin kutsal mabetlere dönüştüğü ortamda toprağın, üretimin, doğanın ve doğalın nasıl vazgeçilemez olduğunu gösterdi. Kabe başta olmak üzere camiler ve tüm kutsal mekanlar kapandı, zira insanlık yeryüzünün zaten mescit olduğunu unutmuştu” ifadelerine yer verdi.

‘HAKİKATE VESİLE OLMASINI DİLİYORUZ’

Ramazan’ı bir yardımlaşma ve dayanışma ayına döndürme zamanı olduğunu dile getiren Kaya açıklamanın devamında şunları aktardı: “Düşünme, anlama, anlamlandırma, dirilme, paylaşma ayıdır. Yanı başımızdaki ihtiyaç sahiplerini araştıralım sahip çıkalım. Biz bir şey yapamıyorsak yapabileceklere yol olalım. Ramazan ayına zulümle, adaletsizliklerle girdik. Biz gayret eder gerekeni yaparsak sonundaki bayramı hak edebiliriz. Bu niyet ve temennilerle tüm insanlığın ihtiyacı olan toplumsal ve küresel barışa ve hakikate vesile olmasını diliyoruz.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...