GAZETE SOKAK – Kayyum atamalarına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti’nde konuşan Azadi Partisi Başkanı Eyatullah Aşiti, Kürtlere ulusal birlik çağrısında bulunarak, “Kürt halkı, gelin birlikte hareket edin, ideolojiniz, inanışınız ne olursa olsun birlik olun” dedi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Van, Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara tepki olarak başlayan Demokrasi Nöbeti, 26’ncı gününde Lise Caddesi’nde devam etti. Eylemin yapıldığı nokta polis bariyerleri ile çevrildi. HDP’li milletvekili ve çok sayıda yurttaşın katılım sağladığı nöbet, slogan ve alkışlarla başladı. Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın nöbete katılmasıyla, yurttaşlar “Amed ya me ye” sloganları attı. Bugünkü nöbete Azadi Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Adıyaman İl Başkanı Mustafa Korkmaz, destek ziyaretinde bulundu.

Demokrasi Nöbeti’nin 26’ncı gününde konuşan Halkların Demokratik Partisi ( HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, Diyarbakır ile birlikte Mardin ve Van’da da aynı mücadelenin sürdüğünü belirtti. HDP’nin kurulduğu günden bu yana adaletten bahsettiğini ve mücadelesini verdiği adalet ve demokrasi için bedel ödediklerini söyledi.

BİRLİK ÇAĞRISI

Alökmen’den sonra Azadi Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti, konuşmasına okuduğu dualarla başladı. Kayyum atamaları ile belediyelerin cezalandırılmaya çalışıldığını ancak ortada bir suçun olmadığını ifade eden Aşiti, “Biz biliyoruz, onların suçu yoktu. Sadece Kürt olmalarıydı suç olan” dedi. Kürt halkına seslenen Aşiti, “Bilin artık bu kayyumlar onurunuzu eziyor. İdeolojiniz, dini inanışınız ne olursa olsun, kayyumları kabul etmemeniz lazım. İslam alemine de sesleniyorum, peygamberler onurlu bir yaşam için gönderildi. Onurlu bir mücadele için gönderildi. Daha ne zamana kadar Kürt halkının onurunun ezilmesi karşısında sessiz kalacaksınız? Dünya halklarına da artık mazlumun yanında yer almaları konusunda çağrıda bulunuyorum. Kürtlerin bir devleti olsaydı eğer onlara karşı muameleniz bu olmayacaktı. Kürt halkı, gelin birlikte hareket edin, ideolojiniz, inanışınız ne olursa olsun birlik olun. Mutabakat yapmazsak dünya bizi kabul etmez” dedi.

‘KÜRTLERE KARŞI HAZIMSIZLIKTIR’

Daha sonra konuşan Muş Milletvekili Mensur Işık ise kayyumları Kürt halkına karşı bir hazımsızlık olarak yorumladı. Işık, “Kayyum halkın kaynaklarının gasp edilmesi yolsuzluk ve kanunsuzluk, hırsızlık yaparak kullanılmasıdır. Sadece biz yolsuzluk demiyoruz buna. Sayıştay raporunda da ortadadır. Kayyumlara karşı tepkiler her gün büyüyor. 3 yıl önce AKP’nin yarattığı siyasal konjektörden eser yok artık” diyerek, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde yaşanan patlamaya değindi.

‘KULP’TAKİ PATLAMA ARAŞTIRILMALIDIR’

Dün Kulp’ta yaşanan patlamaya da değinen Işık, “Bu olayın bütün boyutlarıyla araştırılması gerekiyor. Biliyorsunuz geçmiş yıllarda Güçlükonak katliamı olmuştu. Katliamı PKK’nin yaptığı iddia edilmişti. Ancak daha sonra derin devletin siyasi algısı ile yapılan operasyon olduğu ortaya çıktı” ifadesinde bulundu. Kürdistan Komünist Partisi Adıyaman İl Başkanı Mustafa Korkmaz, devrimciler olarak kayyumları kabul etmediklerini ve birlik olunması halinde kayyumların bu topraklardan gönderilebileceğini vurguladı.

Konuşmalardan sonra nöbet, DBB Meclis üyelerinin basın açıklaması ile devam etti. Meclis Üyeleri adına konuşan Gülseren Akkun, meclis üyeleri ile birlikte belediyeye gittiklerini, ancak güvenlik tarafından içeriye alınmadıklarını belirtti. Sadece 2 meclis üyesinin belediyeye girip Yazı İşleri Müdürü ile bir görüşme yaptıklarını ifade eden Akkun, meclis aktif olmasına rağmen belediyeye alınmadıklarını ve bu durumu açıklayacak bir terimin olmadığını söyleyerek, tepkisini dile getirdi.

Avukat Gülistan Ataş ise meclis üyelerinin belediyeye alınmamasına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Nöbet, yapılan 10 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...