GAZETE SOKAK – HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayı’yla ilgili paylaştığı mesajda çalıştayı önemli ve değerli bulduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayı’yla ilgili düşüncelerini paylaştı.

“Yeryüzündeki dillerin her biri ayrı ayrı güzeldir, kıymetlidir” diyen Demirtaş, “Yasaklı diller veya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dilleri sahiplenmek ve geliştirmek çok önemlidir. Kürtçe, bu dillerden biridir” ifadelerini kullandı.

‘ÖNEMLİ VE DEĞERLİ BULUYORUM’

Çalıştayın önemine vurgu yapan Demirtaş, “Diyarbakır’da düzenlenen Kürt Dili Çalıştayını önemli ve değerli buluyorum. Çalıştaydan çıkan sonuçların büyük bir ciddiyetle takip edilmesi ve hayata geçirilmesi için herkesin etkin bir çaba içerisinde olması gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Demirtaş’ın mesajının devamı şöyle:

“OHAL’de çok sayıda Kürtçe TV, radyo, gazete, dergi, web sitesi, kreş, kurs ve enstitü kapatıldı. Kürtçenin eğitim dili, resmi dil ve kamusal dil olmasını bir yana bırakın, halkın kısıtlı imkânlarıyla kendi anadilini koruma gayretlerine bile yasakçı yaklaşmak insafsızlıktır.

Diller üzerindeki anlamsız, akıl almaz ve incitici yasakların mutlaka kaldırılması gerekir. Herkesin de anadiline çok daha fazla sahip çıkması gereken bir dönemi yaşıyoruz. Egemen dillerin iletişim, bilişim ve teknoloji imkanlarıyla gündelik yaşamımızı her geçen gün daha fazla kuşatması ve Türkiye’de Kürtçeyi dışlayan eğitim sistemi, Kürtçe dil kaybını arttırmıştır. Bu durumun, büyük bir ciddiyetle gündemde tutulmasında fayda vardır.

Kürtçenin korunarak günümüze aktarılmasında dengbêjlerin de büyük bir rolü vardır. Sevgili Ömer Güneş ve İbrahim Şahin, bu kadim geleneğin iki önemli temsilcisini Reşo ve Şakiro’yu (yok, Shakira değil:) ) güzel bir çalışmada buluşturmuşlar, ellerine sağlık.

Bütün engellemelere ve imkansızlıklara rağmen Ziryab isminde Kürtçe bir müzik dergisi çıkarılmaya başlanmış. Henüz göremedim ama ne iyi etmişler. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN İNGİLİZ, TÜRKÇE ÖĞRENMEK İÇİN TÜRK, KÜRTÇE ÖĞRENMEK İÇİN DE KÜRT OLMANIZ GEREKMİYOR

Bir de Dilop adlı bir kültür, sanat, edebiyat dergisi var. Ben takip ediyorum, size de öneririm. İngilizce öğrenmek için İngiliz olmak, Türkçe öğrenmek için Türk olmak gerekmiyor. Kürtçe öğrenmeniz için de Kürt olmanız gerekmiyor. Her biri için insan olmak yetiyor. Kürtçe öğrenmeyi, sadece anadilini bilmeyen Kürtlere tavsiye etmiyorum. Birlikte yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz. O halde hem birbirimizin diline saygı duyalım hem de öğrenelim. Bu bizi birlikte olmaktan etmez; aksine güzelleştirir, güçlendirir.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...