Erken seçime sayılı günler kala HDP ile ittifak görüşmeleri gerçekleştiren Kürt partilerinden biri olan Partiya Azadîya Kurdistane (PAK) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gül, gündeme ilişkin İZNEWS  muhabiri  Yağmur Kaya’ya değerlendirmelerde bulundu.

Gül, iktidarın erken seçim kararı almasının birçok nedeni olduğunu belirtti. Ak Parti’nin 24 Haziran’ı yeni bir politik manevraya dönüştürmek için erken seçim kararı aldığını dile getiren Gül, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ekonomik, sosyal ve siyasal olarak yürüttüğü politikadan dolayı daha fazla ilerlemeyeceğini anladı. Çünkü ekonomi kötüye gidiyor. Sosyal ve siyasal olarak bir çözülme mevcut. Kürtlere karşı yürüttülen siyasette ciddi yanlışlar mevcut. Ak Parti’nin istediği bir kıvam yok ortada. Bütün bunların yeniden düzenlenmesi gerekirdi. Bunun için de erken seçim kaçınılmaz oldu” diye konuştu.

“Kürt partilerle ittifak kararı aldık”

“Erken seçim kararı öncesi yani 2018’in başlarında MYK toplantılarımızda PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik’in bütün Kürt partileriyle ittifaka gidilmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine bir çalışma başlattık” diyen Gül, Kürt partileri ile ittifaka gitme nedenlerini ise şu cümlelerle açıkladı, “Genel Başkanımız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin oluşturmak istediği Başkanlık sistemi konseptinde, Kürtleri olası bir seçim karşısında dışarda tutmak için yeni bir konseptin hazırlamakta olduğunu ifade etti. Buna karşın Genel Başkanımız, ‘Ne Ak Parti, ne MHP, ne İYİ Parti, tek alternatif Kürt Seçim Bloğu’ olmalıdır’ dedi. Çünkü, biz kendimizi Kürt partisi olarak görüyoruz. Elbette kendilerini böyle gören siyasi partiler de var. Bir araya gelmek için bir aciliyete ihtiyaç vardı. Çünkü ortak noktamız var, Kürt halkının kendi kaderini belirleme hakkıdır. Biz bu çerçevede ittifak çalışmasını önemsedik ve yapılmalıdır” dedik.

İttifak çalışmalarını seçim kararının alınmasından önce başladığını ifade eden Gül, “Biz ilk başlarda HDP ile görüşmeleri düşünmedik, çünkü HDP bir Türkiye partisidir. Ancak, bir Türkiye partisi de taleplerimize olumlu bakıyorsa konuşabiliriz. Yani görüşlerimizi kabul eden her parti ile biz seçimlerde ittifaka gidebiliriz dedik. Aslında, ilk başlarda ittifakın ismi ‘Kürt İttifakı Bloğu’ydu. Sonra düşündük HDP ve HÜDA-PAR arasında daha sağlıklı bir diyaloğun gelişebilmesi için adına ‘Kürt Seçim Blok’u dedik”

“Cumhur İttifakı”nda da, “Millet İttifakı”nda da Kürtler yok”

200 yıldır Kürt halkının yok edilmeye çalışıldığını, Kürt halkı olarak sorunlarının adil ve eşit bir şekilde çözüm istediklerini belirten Gül, “Millet İttifak’ı, “Cumhur İttifak”ı, bunların içerisinde direk Kürtler adına temsiliyet yok. Bazı çevreler bunların içerisinde Kürtler var deniliyor. Şahsiyetler olabilir. Fakat Kürt temsiliyeti bulunmuyor. Neden biliyormusunuz? Çünkü her iki ittifakta Kürtlerle diyaloğu geliştirmeyi bir sorun olarak görmeye devam ediyor” diye konuştu.

“HDP ile görüşbirliğine vardık”

Kürt tarafı olarak, devlet, devleti temsil eden partiler ve Türkiye’nin meselelerini çözmek isteyen partiler ile görüştüklerini aktaran Gül, Kürt Seçim Bloğu olarak HDP ile görüşmelerinin devam ettiğini ve belirli anlaşmaya vardıklarını belirtti. Gül, “Görüş birliği oluşturulursa birlikte bir seçim ittifakı geliştirilebilir. Süreç kesilmiş değil, devam ediyor. Fiilen Kürtlerin oy kullanacağı bir seçimde birlikte hareket etmeyi öngörüyoruz. Bu bizim açımızdan her şeyden önemlidir. Yani kendi doğrumuzu yapmaktansa halkımızla beraber bir yanlış yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü birlikte yaptığımız bir yanlıştan tecrübe elde edinebiliriz. Ancak kendi doğrularımızdan elde edebileceğimiz bir tecrübe yoktur. Herkes kendi doğrusunu savunuyor. Ortak yanlış, bize neyi doğru yaptığımızıda gösterecektir. Biz PAK ve Kürt İttifak Bloğu olarak diyoruz ki; Kürtlerin seçim sürecinde birlikte hareket etmesi her şeyden önemlidir. Birlikte sandığa gitmek. Bir tek adaya oy vermek. Kürtlerin ne kadar oya sahip olduğunu göstermek. % 10 – 15 – 20… oy oranı hedefine ulaşması önemlidir. Esasımız bu olmalıdır. Parlamento seçimlerinden daha önemsediğimiz Cumhurbaşkanı seçiminde Kürtlerin ikinci turda ne yapacağıdır.” diye ekledi…

“Kürt partiler ittifakı esas alırlarsa büyür”

“HDP’nin ne yapacağı değil, HDP ile ne yapılacağının önemli olduğunu söyleyen Gül, “HDP bize göre Kürtlerin ağırlıklı olarak içerisinde yer aldığı bir Türkiye partidir. Bizi ilgilendiren HDP içerisinde yer alan Kürtlerin, süreç sonunda yapabileceklerini paylaşmaları ve birlikte hareket edersek neler başarabileceğimizi görmektir. Tıpkı 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi Kürtler kendi içerisindeki farklılıkları kabul ederek, daha da büyümeyi hedeflemesidir. Bunun en çıplak örneği Filistin’dir”

“İttifak tüm kesimleri kucaklamalı”

“Bugun Kürtlerin; Alevisi, Sunnisi vb. hepsinin şunu görmesi lazım. Benim muhatap olduğum baskı benim kimliğimle alakalıdır. Ben Kürt kimliğim için mücadele etmezsem her zaman baskılara maruz kalırım. Bunun bilimesi lazım. Siyasetin görevi bütün bu farklılığı kabul etmekten geçer. Dindardır veya geçmişte bir yanlış yapmış diye bunu kan davasına dönüştürmemeliyiz” diyen Gül, Kürtlerin kendi farklılıklarıyla beraber ortak hareket etmeye çalışmaları gerektiğini. Farklılıklar daha iyi şeylerin gerekçesi olarak ele almalarını söyledi. HDP’ye, Kürt halkı tarafından, Kürt partileri ile birlikte hareket etme talebi olduğunu ifade eden Gül, HDP’nin barajı rahatlıkla aşacağını, ikinci turda ise, Kürtlerin taleplerine yaklaşan isimler olursa hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

“Selahattin Demirtaş’ın Cezaevinde olması Kürtlere bir hakarettir”

Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olmasını Kürtlere bir hakaret olarak gördüklerini dile getiren Gül, “Yeterince sahiplenilmemesi, savunulmaması, cezaevinde tutulması büyük bir haksızlıktır. Sadece Demirtaş değil, seçimle gelen birçok milletvekili içeridedir. Bu vekillerin cezaevinde tutulması onur kırıcı bir davranıştır. Demirtaş’ın aday olarak gösterilmesini doğru buluyorum. Çünkü Demirtaş’ın seçilip seçilmemesi önemli değildir. Bugün ki könjöktürden bakıldığında Selahattin Demirtaş aynı zamanda vicdani bir muhasebenin de sembolü olacaktır. Kürtler, Cumhurbaşkanı adayı olarak Demirtaş’ı destekleyeceklerdir. Ben inanıyorum ki bu sebeple HDP’nin baraj sorunu olmayacaktır.” Gül, Demiraş’ın da yüksek düzeyde oy alacağına inandığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha loading...