Dünyaca ünlü imza kampanyası projesi olan Change.org’da tutuklu cumhurbaşkanı adayı Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

2016 yılının kasım ayından bu yana yargılanmak üzere Edirne Cezaevi’de tutuklu bulunan Demirtaş’ın cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterilmesinin ardından gözler Demirtaş’a çevrildi.

Tutuklu bulunması nedeniyle cumhurbaşkanlığı çalışmalarına katılamayan ve seçim sürecine dahil olamayan Demirtaş’ın tutukluluk hali başta rakipleri olma üzere toplumun büyük çoğunluğunun dikkatini çekti.

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Yalova milletvekili CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin hapishane ziyareti ve Saadet Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu’nun katıldığı bir tv programında Demirtaş’ın serbest bırakılmasına yönelik tepkiden sonra bir atak da change.org’dan geldi.

Changeorg’da bir kullanıcının başlattığı imza kampanyası neredeyse hedefine ulaşmak üzere.

“Adil, özgür, eşit ve hilesiz bir seçim için Selahattin Demirtaş serbest bırakılsın” başlıklı kampanyanın metninde, Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için Anayasa Mahkemesi,, Yargıtay ve Yüksek seçim Kurulu göreve çağrıldı.

Başlatılan ima kampanyasının çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Cumhurbaşkanı adayı olduğu durumda bu sadece Selahattin Demirtaş’ın hakları ve hukukunun değil, yurttaşlar ve seçmenlerin de eşit ve özgür koşullarda birbiriyle yarışan görüş ve kişiler arasından seçim yapma hakkının bir gaspı anlamına gelmektedir. Bu duruma son verilmesi için Anayasa Mahkemesi’ni, Yargıtay, Yüksek seçim Kurulu’nu göreve çağırıyoruz.

Yurttaşlık haklarımızın bir gaspı olan bu hukuksuz, adaletsiz ve demokrasinin en temel ilkelerine bile aykırı olan bu duruma son vermek ve asgari ölçüde adil bir seçim için Demirtaş serbest bırakılmalıdır. Bu vesileyle tüm seçmenleri bu hakkı ve eşitliği sağlamak için bu kampanyaya katılmaya çağırıyoruz!” (İzNews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...