GAZETE SOKAK – Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Liliane Maury Pasquier, AİHM’in Demirtaş kararıyla ilgili “bizi bağlamaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Kararın hızla uygulanmasını umuyoruz” mesajı verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP’nin önceki eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi yönündeki verdiği karar için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sarf ettiği “bizi bağlamaz” sözleri, Avrupa kulislerinde yankı bulmaya devam ediyor. Bu konuda Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nden Erdoğan’a yanıt geldi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Liliane Maury Pasquier, AİHM kararının hızlı bir şekilde uygulanmasını ve Demirtaş’ın serbest bırakılmasını ümit ettiğini belirtti.

Konuya ilişkin Strasbourg’da yazılı bir açıklama yayımlayan Maury Pasquier, kararın uygulanmasının “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi ve demokratik bir toplumda parlamenterler ve siyasiler için öngörülmüş yüksek dereceli korumanın yeniden ifadesi bakımından can alıcı öneme sahip olduğunu” dile getirdi.

‘PARLAMENTO VE DEMOKRASİLERİN İŞLEYİŞİ AÇISINDAN TEHDİT’

Açıklamada, “Genel olarak, parlamenterlerin demokratik görevlerini etkin biçimde yerine getirebilmek için belirli güvencelere ve temel hak ve özgürlüklerinin yüksek düzeyde korunmasına ihtiyaçları vardır. AİHM içtihadı ve Venedik Komisyonu’nun tavsiyeleri bu alanda saygı gösterilmesi gereken standartları ortaya koymuştur. Tutukluluk gibi parlamenterlerin hak ve özgürlüklerine getirilecek meşru olmayan kısıtlamalar parlamenterleri sadece birey olarak etkilemez, aynı zamanda parlamentoların işleyişi ve bir bütün olarak demokrasinin işleyişi açısından tehdit oluşturur” ifadelerine yer verildi.

Maury Pasquier, bu standartlara ulusal yargı içinde ve Avrupa bütününde saygı duyulduğunu takip etmenin AKPM üyeleri olarak “ödevleri” olduğunu da anımsattı.

Türkiye, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularında Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmediği gerekçesiyle Nisan 2017’de AKPM’nin “denetim sürecine” alınmıştı.

AKPM kaynakları bu denetim süreci kapsamında Demirtaş kararı da dahil olmak üzere AİHM tarafından hükmedilen kararlara saygı ve bu kararların infazının takip edildiğinin altını çiziyor. Türkiye AKPM’de 18 parlamenterle temsil ediliyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...