GAZETE SOKAK – İki yılı aşkın süredir Edirne Cezaevin’de bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘örgüt kurma ve yönetme’, ‘örgüt propagandası’ ve ‘suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla suçlandığı ve 142 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşması Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.
Duruşmayı çok sayıda HDP milletvekili takip ederken Norveç, Danimarka ve İsveç’ten gelen bazı yabancı diplomatlar salona alınmadı.
Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katılan Demirtaş, savunmasına Leyla Güven’in açlık grevinin 77. gününde olduğunu hatırlatarak başladı.
“Leyla Güven’in talebi meşrudur”
Artıgerçek’te yer alan habere göre, Demirtaş, savunmasında Leyla Güven’le ilgili şunları söyledi:
“Açlık grevinin 77. Gününde bulunan Leyla Güven’e dikkat çekmek istiyorum. Barış, demokrasi için bedenini ölüme yatırmıştır. 77 gündür açlık grevinde olan sayın Leyla Güven, parlamentonun bir üyesidir. Barış, demokrasi için bedenini ölüme yatırmıştır. TBMM acilen heyet oluşturup, Leyla Güven’in ziyaretine göndermelidir. Leyla Güven’in talebi meşrudur. İmralı Cezaevindeki tecrit kaldırılmalıdır. Parlamentonun sessizliği kabul edilemez. Parlamentodan bir heyet derhal cezaevine gönderilmeli. Adalet Bakanı üst düzey bir yetkili cezaevine gönderilmeli, bu konuda sorumluluk almalı. Güven’in eylemi hukuki ve meşrudur. İmralı’da aile ve avukat görüşünün sağlanması talebi anayasal bir haktır. Güven bir politikacı olarak onurlu bir duruş sergiliyor. Savunmama Leyla Güven ve açlık grevinde bulunan cezaevindeki tüm tutsaklara selamlarımı ve sevgilerimi göndererek başlıyorum.”
Mahkemelerin başından beri politik tutum sergilendiğini söyleyen Demirtaş, “İktidar, AKP Genel Başkanı başta olmak üzere halen beni suçlamaya devam ediyor. Benim yargılanmam medya üzerinde yapılıyor, kamuoyunda yapılıyor. İktidar yapıyor. Dolayısıyla benim de bunlara cevap vermem gerekiyor. Savunmamı bu çerçevede ele alıyorum artık” dedi.
“TBMM Anayasaya aykırı biçimde dokunulmazlıkları kaldırdı”
Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:
“Savcı dosyayı iyi hazırlayamadı diyelim, tamam. Peki TBMM ne yaptı? Fezlekeleri tek tek komisyonda ele alıp da mı dokunulmazlıkları kaldırdı? Hayır. Anayasaya aykırı bir şekilde, dokunulmazlıkları kaldırdı.
“AKP, MHP ve bazı CHP’lilerin aceleleri vardı”
Bir linç ortamında, AKP-MHP ve bir grup CHP’li ele ele verip bizi politikleşmiş yargının önüne atmak için acele ediyorlardı. Aceleleri vardı.
“Beni hapiste tutan yargı üst düzey IŞİD’liyi 1 gün tutuklamayı hak ihlali saydı”
Beni hapiste tutan yargı, 1 buçuk milyon ödülle aranan IŞİD’li Ayşenur İnci’yi, adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Mahkeme, üst düzey IŞİD’liyi 1 gün bile tutuklamayı hak ihlali olarak görmüş. Ona yaklaşımınız bu, bana yaklaşımınız bu. Mevzu bu işte.
“Eren Erdem, yargı tarihinde görülmemiş fırıldaklarla cezaevinde tutuldu”
Eren Erdem’i mahkeme tahliye etti. Yargı tarihinde görülmemiş fırıldaklarla, tahliye yazısı geciktirilerek cezaevinde tutulması sağlandı. Tahliyeye itiraz edildi, gece yarısı mahkeme toplandı ve tutuklanmasına karar verildi. Yargının durumu budur. Kayıtlara geçsin.” – İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...