GAZETE SOKAK – Batman Belediyesi eşbaşkanları, kayyumları tanımayacaklarını ve halkın iradesine ipotek konulamayacağını söyledi.

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarının İçişleri Bakanlığınca görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına tepkiler devam ediyor. Toplumun çeşitli kesimlerinden yoğun tepki alan kayyum atamalarının derhal son bulması ve seçilmiş eşbaşkanların ise görevlerine geri iade edilesi talep ediliyor. Batman Belediyesi eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, kayyum atamalarının hukuksuz olduğunu ifade etti.

‘MEŞRULUĞU YOKTUR’

Yerel seçimlere girilmeden önce kimlerin aday olup olmayacağının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlendiğine dikkat çeken Demir, kayyum atanan üç büyükşehrin eşbaşkanlarının seçilme önünde bir engel olmadığını hatırlattı. Büyük oy oranları ile halkın seçilmişleri olarak görev başına geçtiklerini vurgulayan Demir, “Önce mazbata vereceksiniz, sonra yanlış bir durum içine gireceksiniz, bunun karşılığı olmayacaktır. Halk bu kayyumları tanımadı, tanımayacak da” değerlendirmesinde bulundu. Demir, kayyum uygulamalarının hem Türkiye’de hem de uluslararası kamuoyunda bir meşruluğunun olmadığını kaydetti.

‘HİZMET ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Partilerinin aldığı karar çerçevesinde hareket edeceklerini ifade eden Demir, seçilmişlerle dayanışma içinde olacaklarını söyledi. Halkın kayyumları tanımayacağına inandıklarını vurgulayan Demir, “Yaşananlar toplumu ve bizi endişelendirmektedir. Fakat kaygılarımız bireysel değil toplumsal kaygılardır. Bakın ülke ekonomisi batık durumda. Sermaye gün gün ülkeden dışarı çıkıyor. İşsizlik artıyor. Batman gibi bir kentte işsizlik oranları çok yüksek. Bunların nedeni iktidarın siyaset tarzıdır. Sermayeyi yurt dışına çıkılmasına ve yatırımcının buralara gelememesi iktidarın siyaset tarzındandır ve bir an önce bundan vazgeçilmeli ve sandık iradesine saygı duyulmalıdır” dedi. Demir, Batman Belediyesi önündeki zırhlı araç sayısının son günlerde arttığına dikkat çekerek, bunların kendilerini korkutamayacağını ve hizmet belediyeciliğini üretmeye devam edeceklerini belirtti.

‘KADIN İRADESİNİ YOK SAYIYORLAR’

Eşbaşkan Songül Korkmaz ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sandıktan çıkan sonuç bizim için esastır” sözlerini hatırlatarak, “Halkın iradesine darbe yapıldı. Sandığa saygı duyacağız diyenler, bugün sandığı esas almıyor. Burada siz kimi seçerseniz seçin sizin iradenizi tanımıyoruz diyorlar. Bu halk da, biz de kayyumları ve sizi tanımıyoruz diyoruz” şeklinde konuştu. Eşbaşkanlık sisteminin 2014’ten bu yana kullanılan bir sistem olduğunu ve tüm dünya tarafından meşru sayıldığına dikkat çeken Korkmaz, “Eşbaşkanlık kayyum gerekçesi olamaz, onlar kadın iradesini bu şekilde yok sayıyorlar” dedi.

‘GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜ’

Halkın kendilerine bir görev verdiğini ifade eden Korkmaz, şunları söyledi: “Bize bu halk, bu görevleri verdi. Bizleri de yalnızca halk görevden alabilir. Biz bu halkın temsilcileriyiz, halk ne derse o olur. O yüzden biz üç kentin eşbaşkanları ile dayanışma içinde olacağız. Onları yalnız bırakmayacağız. Bu yüzden halkımıza da bir çağrı yapmak istiyoruz. Gün birlik olma ve iradeye sahip çıkma günüdür.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...