CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener seçimden sonra kurdukları ittifak kapsamında parlementer sisteme dönüşün yol haritasını görüştü.

Akşener geçen hafta ‘millet ittifakı’ çatısı altındaki CHP’nin genel başkanı Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi’nin genel başkanı Temel Karamollaoğlu’na seçimden sonra parlamenter sisteme geri dönülmesine ilişkin sürecin yol haritasını oluşturmak üzere görüşme çağrısı yapmıştı. Kılıçdaroğlu bu kapsamda CHP Genel Merkezi’nde Akşener’le bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Akşener “Cumhurbaşkanlığı alındıktan sonra, parlamentoda çoğunluk sağlanınca, ki öyle görünüyor, parlamenter sisteme dönüşle ilgili çalışmaların başlatılması hakkında bir önerim oldu. Sayın Temel Karamollaoğlu’na da ilettim. Şimdi de millet ittifakının liderleri olarak Kılıçdaroğlu ile değerlendirmeler yaptık” dedi.

Kılıçdaroğlu ise seçim çalışmalarının sorunsuz ve başarıyla yürüdüğüne dikkat çekerek “Sayın genel başkana teşekkür ediyorum. Bütün engellemelere, hükümetin baskılarına karşın bu ülkeye demokratik parlamenter sistemi getirmek ve Meclis’i daha güçlü kılmak anlayışıyla yola çıktı. Birlikte yerine getireceğiz, birlikte parlamenter sistemi nasıl güçlendireceğimizi, Türkiye’nin önündeki engelleri nasıl kaldıracağımızı, tüm hukuksal sistemi darbe hukukundan nasıl ayıracağımızı konuştuk. Sayın genel başkana bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu. (Diken)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...