YAZI: RAMAZAN KAVAK – FOTOĞRAFLAR: CİVAN DEĞER

‘Tarih, kâinatın vicdanıdır’ der, Ömer Hayyam…        

GAZETE SOKAK -Tek başına yetmese de bir ülkede eğer tarihi miraslar hak ettiği değeri görüyorsa orda toplumsal huzurun inşası her zaman daha hızlı olur. Yani geçmişiyle barışık olan ve geçmişine sadık olan toplumlar günümüz sorunlarına çözüm bulmak adına daha teferruatlı çalışırlar. Empati yetileri daha gelişkindir. Kısacası doğada yaşayan her canlının hakkını teslim etme hassasiyetleri vardır. Bu da sorunsallık değil çözüm üretme, savaş değil barış inşa etme yetilerini geliştirir.

Tarihi değerler, evrensel belleğin geçmişten günümüze taşınan en kutsal değerleridir. Bu anlamda gösterilen hassasiyet varoluşsal bir sorumluluktur. Tarihi değerlerin kendi kaderine terkedildiği coğrafyalara baktığımızda oralarda toplumsal huzursuzluğun ve sistemsel kaosun derin olduğu fark edilir işte Mezopotamya uygarlıklarının şekillendiği Dicle ve Fırat havzasını kaplayan bölge bu saptamamızı doğrular niteliktedir.

Tabiri caizse Mezopotamya, uygarlık tarihinin mücevher kutusudur. Günümüzün temel besin kaynakları olan tahılların ilk evcilleştirildiği, binek ve besi hayvanların ehlileştirildiği yerdir. İnsanlık tarihinin gelişiminde çok önemli yerleri olan tekerleğin, sabanın, yazının icat edildiği, ilk köy yerleşkelerinden tutalım ilk şehir yapılanmalarına kadar insanlık tarihinin en önemli hafıza kaydının tutulduğu muazzam bir coğrafyadır. Kısacası Eski Ahitte cennet diye tabir edilen toprakların ta kendisidir. Her anlamda verimli ve sulanabilir topraklara sahip oluşundan ötürü büyük istila ve yıkımlara maruz kalmıştır.

Geçmişteki istila mantalitesinin günümüze uyarlanmış modern hali HES’lerdir. Onlarca saldırıya rağmen günümüze kadar ayakta kalabilmiş kentler, acımasızca sular altında boğulabilmektedir. Günümüzde bu acımasız yöntemin en canlı kurbanı Dicle vadisinin şaheser kenti, nice uygarlığın başkenti olan Hasankeyf!

Şu an hangi taşına dokunsan ağlar. Hangi mağarasına girsen yankılanan ağıt sesleriyle irkilirsin. Ortaçağın tüm barbarlıklarına rağmen dik kalabilmiş kalesi şimdi ölüm döşeğinde, bedeni pul pul dökülmüş hasta bir ihtiyarı andırmakta. Döneminin en önemli taş köprülerinden olan köprüsü çarmıha gerilmiş vaziyette inlemekte. El Rızık, Süleymaniye camileri içim içim erimekte. Hanları ve hamamları kimsesiz bir muhacir mezarlığını andırmakta. Zeynel Bey Türbesi ise sürgün edildiği yerden olan bitene bütün çıplaklığıyla şahit olurken her geçen günü intihar yalnızlığında yaşamakta…

Dünya tarih mirasının gözbebeği olan bu eşsiz kent, ne yazık ki şimdi finans kapital ranta ve siyasal hırslara göz göre göre kurban ediliyor. Bu kültürel kırımın tüm toplumsal itirazlara rağmen yapılıyor olması vahameti daha da büyütüyor. Her taşına ve sokağına milyonlarca anı sığdırmış, Hasankeyflilerin iradelerinin yok sayılarak bu zulmün yapılması vicdanları paramparça edercesine kanatıyor.

Son olarak kanyonlarıyla, kendine özgü endemik bitki türleriyle, on binlerce yıllık tarihiyle insanlığa heybesini açmış bu kadim kent her gün modern zamanın iş makineleriyle kulakları sağır edercesine delik deşik edilirken dünya kör ve sağır… Oysa milyar dolar harcanan bu projenin sadece yarısıyla bile Hasankeyf’in dünyanın en çok ziyaret edilen turistik bir kente dönüşmesi sağlanabilirdi

Geçmişi, insanlık kadar eski, onlarca etnisitenin ve inancın toprağına el sürdüğü, nice aşkların mayalandığı kutsal şehir, şimdilerde ise Dicle vadisinin yüreği kırık kadim kenti darağacından son sözlerini haykırıyor: BANA BU ZULMÜ REVA GÖRDÜĞÜNÜZ İÇİN VE BENİ KURTARMADIĞINIZ İÇİN HİÇ BİRİNİZİ AFFETMEYECEĞİM!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...