GAZETE SOKAK – Danıştay 6. Dairesi, Munzur ve Kaz Dağları için emsal teşkil edecek olan Bingöl Kiğı’daki maden projesine dair yerel mahkemenin verdiği iptal kararını onadı.

Bingöl’ün Kiğı ilçesi Eskikavak köyündeki maden projesine dair yerel mahkemenin verdiği iptal kararı, Danıştay 6. Dairesi tarafından onandı. Karara ilişkin Pir Haber Ajansı’na (PİRHA) konuşan Ekoloji Dersim Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü avukat Barış Yıldırım, kararın Munzur Milli Parkı’nın bir bölümünü de kapsayan 43 bin 350 hektarlık alanın maden sahası olarak belirlenmesi ve Kanadalı şirket Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda maden çıkarmak için başlatılan doğa katliamı için emsal niteliği teşkil ettiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Bingöl’ün Kığı ilçesi Eskikavak köyü yakınlarında yapılmak istenen kurşun, gümüş ve çinko madenine Bingöl Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararı, Erzurum 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Temyiz yolunun açık olduğu karar, Danıştay’a taşındı. Danıştay 6. Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onayarak, madencilik kararını iptal etti. Böylelikle Bingöl’de ilk kez bir maden projesi iptal edilmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...