GAZETE SOKAK – Gabar Dağı eteklerinde bulunan ve yıllardır yasaklı bölge olmasından kaynaklı unutulmaya yüz tutmuş Bertul Vadisi, doğası ve şelaleleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Şırnak kırsalındaki Gabar Dağı eteklerinde bulunan Bertul Vadisi, doğası ve içerisindeki şelaleleriyle görenleri adeta kendine hayran bırakıyor. Kent merkezine 45 kilometre, Cizre ilçe merkezine ise yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan vadi, kimileri tarafından Bertul, kimileri tarafından ise Bertür ismiyle anılıyor.

ŞELALELERİYLE KENDİNE HAYRAN BIRAKIYOR

1990’lı yıllarda yaşanan köy yakmalar ile baskılardan kaynaklı terk edilen bir bölgede yer alan vadi, biyolojik çeşitlilik bakımından zengin bir potansiyele ve zengin su kaynaklarına sahip. Çeşitli ağaç türlerini içinde barındıran ormanlık alandan kaynaklı gökyüzünü pek az görüldüğü vadide, ayrıca çok sayıda canlı da yaşam sürüyor.

Engebeli ve sarp bir yapıya sahip olan vadinin en dikkat çekici güzelliklerinin başında şaleleri geliyor. Vadide, soğuk su kaynaklarından beslenen irili ufaklı şalelerin yanı sıra ismini vadiden alan 15 metre yükseklikte bir şelale yer alıyor.

‘YASAK’ EN BÜYÜK ENGEL

Araçla belli bir mesafe gittikten sonra yaklaşık bir saatlik yürüyüşün ardından derinliklerine ulaşılan vadi, ne yazık ki son dönemlerde “özel güvenlik bölgesi” adı altında yasaklanıyor. Bundan kaynaklı çevredeki insanların birçoğu turizmin potansiyelini barındıran vadiyi tercih etmiyor. Özellikle hafta sonları vadiye giden birçok nokta askerler ve korucular tarafından tutuluyor. Ancak, çok az sayıda yurttaş, tüm engellemelere rağmen alternatif patika yollarından ulaştığı vadide piknik yaparak, şalelerin başında vakit geçiriyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...