GAZETE SOKAK – Dersim’deki yangın bölgesinde incelemelerde bulunan HDP Milletvekili Dersim Dağ, Vali Tuncay Sonel’in gerçeği görmesi için bölgede açıklama yapmasını isterken; Sanatçı Ferhat Tunç ise 10 bin hektarlık ormanlık alanın kül olduğunu, önüne geçilmezse büyük bir felaketle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.
Dersim’in Hozat ilçe kırsalında, havadan ve karadan yapılan bombardıman sonucu 10 gün önce başlayan yangın sürüyor. Aliboğazı, Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca, Dündül, Dereköyü ve Çakmaklı bölgelerinde yayılan yangına müdahale yapılamazken, Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in, “örtü altı yangın” şeklindeki açıklaması tepkilere neden oldu. Her ne kadar Vali Sonel, Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin yangına müdahale edip kontrol altına aldığını söylese de bölgedeki yangına karadan müdahale edilmesinin oldukça zor olduğu görüldü.
Yangın bölgesinde dün incelemelerde bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, sanatçı Ferhat Tunç ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Güner Yanlıç, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
‘DOĞAMIZA DA DÜŞMANLAR’
HDP Milletvekili Dersim Dağ, operasyonların bahane edilerek, ormanların yakıldığını belirterek, “Kültürümüze, dilimize ve bir bütünen varlığımıza düşman olanlar doğamıza da düşmanlar. Her yıl bilinçli bir şekilde Dersim coğrafyasına saldırılar yapılıyor. Dersim doğasına tahammülsüzlüğün göstergesidir. Bu saldırıları kabul etmiyor mücadele edeceğimizi yineliyoruz” dedi.
‘VALİ YANGIN BÖLGESİNDE AÇIKLAMA YAPSIN’
Tunceli Valisi’nin yangınların olmadığı yönündeki açıklamasına da dikkat çeken Dağ, valinin insanların aklıyla dalga geçer gibi açıklama yaptığını söyledi. Dağ, valinin gerçeği görmesi için yangın alanında açıklama yapmasını istedi. Yalan ve inkar ile yangınların sönmeyeceğini belirten Dağ, Vali ve yetkili kurumların bir an önce harekete geçmesi çağrısını yineledi.
‘VALİNİN YALANI BOŞA ÇIKTI’
Orman yangınlarını yakından takip ederek kamuoyu ile paylaşan sanatçı Ferhat Tunç ise Dersim’de orman yangınlarının bir gelenek haline getirildiğine dikkat çekerek, bu yılki yangın tahribatının çok daha büyük olduğunu söyledi. Tunç, valinin açıklamasını yerinde inceleme yaparak boşa çıkardıklarını belirterek, yangına da her hangi bir müdahalenin yapılmadığını kaydetti.
‘10 BİN HEKTAR KÜL OLDU’
Dersim’de sadece ormanların yanmadığını dile getiren Tunç, “Yaban bir hayat var, bu yaşam yok ediliyor. Dersim cayır cayır yanıyor. Meşe ormanları Dersim’in nefes borularıdır. 10 bin hektarlık alanın kül olduğu belirtiliyor. Önüne geçilmezse çok büyük bir felaketle karşı karşıya olacağız” diye belirtti.
‘DERSİM 40 YILDIR YANIYOR’
Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivisti Güner Yanlıç ise Dersim coğrafyasının 40 yıldır aralıksız yandığını vurgulayarak, “İttihat Terakki ile başlayan sürecin yansımasıdır. Yangınlar Şeyh Said, Seyit Rıza ve 90’lar ile süren Kürt bölgelerinde göçertme, asimilasyon, güvenlik politikasının uzantısıdır. Bugün bir kez daha yaşam alanları yakılarak yok edilmek isteniyor. Halk bir kez daha göçertilmek isteniyor” şeklinde konuştu.
‘DERSİM’E SES OLALIM’
Yanlıç, Dersim coğrafyasında 2 bin civarı bitki türü olduğunu ve 21 Avrupa ülkesinin toplamından daha fazla bitkiye ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Bunlardan yaklaşık 250 endemik bitki türünün mevcut olduğunu kaydeden Yanlıç, “Dersim dağ silsilesi, balkan Türkiye ve Ortadoğu’daki en büyük dağ silsilesidir. Duyarlı herkese sesleniyorum. Dersim yanmasın, Dersim’e ses olalım” çağrısında bulundu.
MA / Semra Turan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...