GAZETE SOKAK – Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından Cumhuriyet yazarları hakkında verilen karar ardından serbest kalan Cumhuriyet yazarları, kaldıkları Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde serbest bırakıldı. Yaşadıkları hukuksuzluklara dikkat çeken Karikatürist Musa Kart, “Doğrusu bu kadar komiklik bir karikatüristin hayal gücünü aşıyor” dedi.

Cumhuriyet davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Cumhuriyet davasında verilen mahkûmiyet kararlarının bozulması ve beraat etmeleri gerektiği yönünde karar verdi. Kararın ardından Cumhuriyet Gazetesi yazarları Önder Çelik, Güray Tekinöz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör ve kaldıkları Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde serbest bırakıldı.

Yazarları Cezaevi önünde İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu’na bağlı avukatlar, Akın Atalay, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticileri, yazarların aileleri ve dostları karşıladı. Karşılamada duygusal anlar yaşanırken, cezaevi önünde Kocaeli Valiliği’nin kararı gerekçe gösterilerek açıklama yapılmasına izin verilmedi.

Cumhuriyet yazarlarının cezaevi önünde açıklama yapmalarına izin verilmemesi üzerine cezaevinden 5 kilometre uzaklıkta açıklama yapıldı.

Cezaevinden çıkan karikatürist Hacı Musa Kart yaşadıkları hukuksuzluklara dikkat çekerek, “Meslek duygusunu kaybetmiş ülkelerde yaşamak zordur. Ama her şeyin mizah olduğu ülkelerde yaşamam daha da zordur. Maalesef her şeyin mizah olduğu bir dönemden geçiyoruz. Dava dosyamızda bakıldığında bu görülecektir. Çağdaş hukuk devletlerinde insanlar önce yargılanır sonra cezalandırılır. Bizde tam tersi oldu. 9 ay Silivri’de tutuklu kaldıktan sonra hakim karşısına çıkabildik. Yani peşinen cezalandırıldık. Bakın bizim için 30-40 yıl ceza isteminde bulunan savcı, FETÖ terör örgütüne üye olma suçlaması ile yargılanıyor ve hakkında müebbet hapis cezası isteniyor” dedi.

‘BU KADAR KOMİKLİK KARİKATÜRİSTİN HAYAL GÜCÜNÜ AŞIYOR’

Kart devamla şöyle konuştu: “Aynı dosyadan yargılanan ve 5 yıldan fazla ceza istenen arkadaşlarımıza Yargıtay gitme hakkı verilmişken bizler yani 5 yıldan az ceza verilenler bu hakikaten mahrum bırakılmış. İkinci kez cezaevine yollanmıştık. Üstelik Anayasa Mahkemesi Başkanı hak ihlaline işaret etmişken, Adalet Bakanı TV’de ‘Bir gün bile içerde kalmamalılar’ demişken… Doğrusu bu kadar komiklik bir karikatüristin hayal gücünü aşıyor. Kandıra Cezaevi’ne girerken şöyle demiştik, ‘bu dava yani Cumhuriyet davası halkın vicdanında görülmeye devam edecek’ diye. Nitekim öyle de oldu ve Yargıtay’ın verdiği kararla yanlıştan dönüldü.”

‘CEZAEVLERİ DURUŞUMUZU BOZMUYOR’

“Şimdi önümüzde çalınan aylar, yıllar üzerinden mağduriyet edebiyatı yapacak değiliz” diyen Kart son olarak, “Ama çağdaş bir hukuk devleti talebimizde vazgeçmiş değiliz. Bu konuda ısrarlıyız. Evet şu anda özgürüz ama arkamızda pek çok mağduriyet hikayesi bıraktık. Acilen adalet bekleyen insanlar bıraktık. Gazetecilerin korku iklimi yaratmak için cezaevlerine atıldıklarını artık herkes biliyor. Bunun doğru bir yol olmadığı artık anlaşılsın istiyoruz. Ayrıca bilinsin ki ve görülsün ki, cezaevleri ne duruşumuzu bozuyor ne de gülüşümüz” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...