GAZETE SOKAK – Cumartesi Annelerinin 701’inci hafta etkinliği için yolu kesen polis, yürüyüşe izin vermiyor. Anneler ve katılımcılar, yolun kesildiği noktada oturma eylemine başladı.

Faili meçhul cinayet ile öldürülen ve kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri’nin 701’inci haftası için sabah saatlerinde İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde bir araya geldi. Cumartesi İnsanları’nın kayıp yakınlarının fotoğrafları ile gelmesi dikkat çekti. Burada pankart ve dövizlerini hazırlayan Cumartesi İnsanları daha sonra meydana gitmek için yola çıktı.

Çok sayıda Cumartesi İnsanı’na, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Garo Paylan Saruhan Oluç, Erkan Baş, Züleyha Gülüm, Hüda Kaya, Serpil Kemalbay, Murat Çepni ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekilleri Ali şeker, Sezgin Tanrıkulu, İHD EŞ Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve oğlu Arat Dink de eşlik etti.

MEYDAN ABLUKADA

Galatasaray Meydanı’na çıkan İstiklal Caddesi dahil olmak üzere bütün yolar ve ara sokaklar TOMA ve gözaltı araçları ile kapatıldı. Sadece Galatasaray Meydanı’nda 4 TOMA ve 10’u aşkın gözaltı aracı bekletiliyor. 100’lerce polis İstiklal Caddesi’ne hazır bekletiliyor. Cumartesi Anneleri ve Cumartesi İnsanları ile dayanışma gösteren, geçen hafta polisin müdahale ettiği Hazzopulo Pasajı’nın kepenkleri de kapatıldı. Pasajın önü, polis bariyerleri ile çevrelendi.

KİTLENİN ÖNÜ BARİYERLER İLE KAPATILDI

Pankart ve dövizler ile İstiklal Caddesi’nden Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyen yüzlerce kişinin en önünde Cumartesi Anneleri yer aldı. Ellerinde karanfiller ile meydana doğru yürüyen kitle, faili meçhul cinayet ile öldürülen ve kaybedilenlerin fotoğraflarını taşıdı.

Meydana çıkmak isteyen kitlenin önü İHD’nin yüz metre ilerisindeki İstiklal Caddesi’ne çıkan sokakta polis tarafından kesildi. Polisler eylemin yasaklandığını belirterek, açıklama yapılacaksa İHD’de yapmalarını söyledi. Milletvekillerin tartışmalarına rağmen Cumartesi İnsanları’nın meydana çıkarılmasına izin verilmedi.

Bunun üzerine oturma eylemine başlayan Cumartesi İnsanları, açıklamalarını burada yapıyor. Açıklama yapan Cumartesi İnsanı Maside Ocak, gözaltına kaybedilen Mehmet Ertek’in kaybedilme hikayesini anlatıyor. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...