GAZETE SOKAK – Tekirdağ Çorlu ilçesinde, 25 kişinin öldüğü tren kazası davasında konuşan TCDD çalışanı sanık Özkan Polat’a yöneltilen “Neden bu kadar hızlı sürede hat açıldı?” sorusu üzerine Polat, “Demiryolunun ihtiyacı nedeniyle çünkü Türkiye’de bulunan yabancı vagonlar, ülkede kaldığı sürece TCDD ödeme yapmak zorundadır. Bunun için hattın açılması gerekiyordu” dedi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 8 Temmuz 2018’de 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren kazasına ilişkin Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) tarafından açılan davanın salonun yetersiz olması ve yaşanan olaylar nedeniyle ertelenen ilk duruşması, Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nin duruşma salonuna dönüştürülen 600 kişilik salonunda görüldü.

Bugünkü duruşmada müşteki avukatları sanıklar ve sanık avukatları dinlendi.

‘KANALLARIMIZ HEP TOPRAKTANDI’

Dava da ikinci sanık olarak dinlenen TCDD Yol Bakım Onarım Şefi Özkan Polat, 18 yıldır Çerkezköy Muratlı arasında demiryolu bakım onarım şefi olarak çalıştığını belirtti. Polat, “Olay günü, Pazar günü olmasına rağmen, 35 metre uzunluğunda demiryolunu makas değiştirmek için kapattık. Hava gayet sıcaktı. Öğlen hafif bulutlanma yaşandı. Akşam haberi aldım. Kurumumuza ait bir araçla olay yerine vardık. Afat ekipleri çalışıyordu. Menfez muayeneleri ilkbahar ve sonbahar olmak üzere 6 ayda bir yapıyorduk. Altı ayda bir yaptığımız turne kontrolünde kaza yerine indik. İki buçuk metreye iki metre, ateş tuğlasından yapılan bir menfezdir. İmalat betonları bulunmamaktadır. Kanallarımız hep topraktan oluşur. Menfezde bir tıkanıklık tespit etmedim” diye konuştu.

AVUKATLAR TEPKI GÖSTERDİ

Özkan Polat’ın tıkanıklık olmadığını iddia etmesi üzerine tepki gösteren avukatlar, 300 metre ileride bulunan ve tıkanık olduğu tespit edilen başka bir menfezin de tıkanık olarak belirtilmediğine dikkat çekti.

‘HİÇBİR MENZFEZDE KONRTOL YAPMADIK’

Meteorolojiden kaza günü alınan yağış bilgisinin kendilerine iletilmesi üzerine menfezlerin kontrol edilip edilmediğine dönük avukat Akçay Taşçı’nın sorusu üzerine Polat “hiçbir menfezde kontrol yapmadık” şeklinde cevap verdi.

‘TCCD ÖDEME YAPMASIN DİYE HAT AÇILDI’

Avukat Taşçı’nın devamında, “Neden bu kadar hızlı sürede hat açıldı?” sorusu üzerine Polat, “Demiryolunun ihtiyacı nedeniyle çünkü Türkiye’de bulunan yabancı vagonlar, ülkede kaldığı sürece TCDD ödeme yapmak zorundadır. Bunun için hattın açılması gerekiyordu” dedi.

‘ACİL EYLEM EĞİTİMİ ALMADIM’

Profesyonel bir eğitim almadıklarını kabul eden Polat, “İş güvenliğiyle alakalı eğitimler aldım. Acil eylem eğitimi almadım. İnsanlara müdahale etmek benim görevim kapsamında değil” diye konuştu. Polat, yol bekçisi olmadığı için kontrol için birini görevlendirme şansları olmadığını belirtti.

1 İLK OKUL, 3 LİSE MEZUNU YARGILANIYOR

Daha sonra söz alan sanık avukatı Mehmet Ektaş, köprü ve menfezlerin dizaynları ile ilgili müdafi avukatlarından çokça soru geldiğini hatırlatarak, “Bunların hepsi sanat yapısı diye ifade edilen mühendislik yapılardır. Çevresel faktörlerin de hesabını içeren özel hesaplamalar içerir. Oysaki burada bir ilkokul, üç lise mezunun yargılandığını görüyoruz. Alt yapı şube müdürlüğünde, üst yapı şube müdürlüğünde bulunan mühendisler dahi yargılanmıyor” diye söze başladı.

‘YEDİ KAT FAZLA KAZA YAŞANIYOR’

Türkiye’de demiryollarında kazaların dünya ortalamasının yedi kat üstünde olduğunu belirten Ektaş, “Bu kazalarda 412 demiryolu personeli hayatını kaybetti” diyerek TCDD’nin kaza istatistiğine dikkat çekti.

‘GEVERE’DE DE KATLİAM OLACAKTI’

“Çorlu’dan sonra dahi hiçbir tedbir alınmamıştır” diyen Ektaş, Çorlu’da yaşanan kazanın çok benzerinin bir sene sonra Gevere’de yüksek hızlı trenle yaşanacakken, şans eseri sinyalin kırmızıya dönmesi sayesinde yaşanmadığını vurguladı. “En alt düzeydeki personeller ihmal sebebiyle ceza alıyorsa kazalar neden artarak devam ediyor” diye soran Ektaş, kazalara sebebiyet verenlerin üst yöneticiler olduğuna dikkat çekti.

‘ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER KORUNUYOR’

“Kendi içinde tutarlılığı olmayan, vicdana ve bilimsel gerçeklere aykırı bilirkişi raporuyla sanıklar belirlenip buraya geldiler” şeklinde konuşan Ektaş, bu raporun TCDD üst düzey yöneticilerini korumak maksadıyla art niyetle yazıldığını belirtti. “Bu raporu hazırlayan bilirkişiler tarafsızlık özelliği taşıyor mu? Bu rapordaki iki bilirkişinin TCDD’ye danışmanlık gibi işler yaptıkları görülüyor” diyen Ektaş, raporu yazanların eksikliklerden yöneticilerin ilişkili olmayacağını söyleyerek kendilerini kurtarmaya çalıştıklarını belirtti.

KİMİN EMRİ?

105 numaralı genel emire bağlı olarak yetki ve sorumluluk dağılımına sahip bir çalışma tanımlandığını belirten Ektaş, “Bu genel emire göre yağışlı havalarda ilk gelecek treni hasarlı bölümle ilgili uyarıp daha sonra amirlerine haber verecek bir personel lazım. Kim? Yol bekçisi. Var mı? Yok” diye konuştu.

‘TCDD GENEL MÜDÜRÜ SORUMLUDUR’

Sanıkların avukatı Mehmet Ektaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu genel emri TCDD Genel Müdürü yayınlar. Yürütülmesinden TCDD Genel Müdürü sorumludur, mevzuatın sorumlusu da TCDD genel müdürüdür. Görev verilmiş ama o görevi yapacak örgütlenme ortada yok. Ne takımlar ne işçileri ne yol bekçileri bulunuyor.”

Meteorolojinin olay yerindeki yağış miktarından haberleri olmadığına işaret eden Ertaş, “Bu kaza kesinlikle önlenebilir bir kazaydı. Demiryolunda mühendislik hizmetleri yerine getirilmiş olsaydı, gerekli maliyetleri karşılamış olsaydı, meteoroloji ile daha önceden gerekli ilişki kurulmuş olsaydı” diye konuştu.

‘DELİLLER DAHA TOPLANMAMIŞTIR’

Müşteki avukatı Gökhan Yeşil de, “Turgut Kurt ve Özkan Polat delilleri karartmıştır. Yıldırım ise çelişkili ifadeler vermekle birlikte üst yönetimle ilişkilerini aynı çıkar birliğiyle sürdürüyor. Deliller daha toplanmamıştır. Delillerin karartılacağı şüphesizdir” gerekçelerini sıralayarak üç sanık hakkında tutuklama talep etti.

Tutuklama talebi iddia makamının da gerek görmemesi üzere mahkeme heyetince red edildi.

Heyet davanın yarın sabah saat 09:00 da devam etmesine karar verirken, yarınki duruşmada aileler ile müşteki avukatların konuşması bekleniyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...