GAZETE SOKAK – Ümraniye’deki bir kursta 20 öğrencinin cinsel istismara uğramasını protesto eden SHD İstanbul Temsilciliği, “Çocuk istismarları politik ve sistematiktir. Artık yeter. Çocuklardan elinizi çekin” dedi.

Sosyal Haklar Derneği (SHD)İstanbul Temsilciliği, geçtiğimiz günlerde Ümraniye’deki Fıkıh Araştırmaları Derneği’nde (FIKIH DER) 20 öğrencinin cinsel istismara uğramasını Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. “Aladağ, Ensar ve Fıkıh Der… Artık yeter. Çocuklardan elinizi çekin” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını SHD üyesi Deniz Özlem Bilgili yaptı.

Ensar Vakfı’nda 45 çocuğa yönelik cinsel istismar olayını hatırlatan Bilgili, Ümraniye’de Fıkıh-Der’e bağlı bulunan kursta dernek yöneticisi ve eğitmen olan üç kişinin en az 20 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. İstismara maruz kalan öğrencilerin basına yansıyan ifadelerinde anlatılanların korkunç olduğunu belirten Bilgili, “Cinsel istismar, şiddet ve işkence öğrenciler anlatımlarından, şüphelilerin eylemlerini dini otoritelerini kullanarak, dini korku ve kaygıları tetikleyerek gerçekleştirdikleri açıkça anlaşılıyor” dedi.

‘POLİTİK VE SİSTEMATİKTİR’

Son dönemde artan çocuk istismarlarının münferit olaylar olmadığı söyleyen Bilgili, “Bu istismarlar; sistematik ve politiktir. Çocukların, gençlerin geleceklerini karartan ve hatta yaşam haklarını ellerinden alanlar; bu cesareti siyasal iktidarın kindar ve dindar nesil yetiştirme hayallerinden almaktadır. Yaşananlar bir sosyal cinayettir. Bu cinayette çocukların ve gençlerin akılları, ruhları, bedenleri ve gelecekleri katledilmektedir. Bu cinayetlerin faili ve sorumlusu da bütün bu olup bitenlere sessiz kalanlar, görmezden gelenler, bu yapıları denetlemeyenler ve kapatmayanlardır” diye ifade etti.

‘ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRECEK’

Yaşadıkları bu karanlığa ve örgütlü kötülüğe karşı aydınlık bir Türkiye için adalet arayışlarını yükseltecekleri kaydeden Bilgili, “Her yurttaşın Anayasal hakkı olan kamusal, eşit, bilimsel, laik, ücretsiz, nitelikli ve anadilinde eğitim hakkı mücadelesini yükselteceğiz. Çocukların ve gençlerin haklarına sahip çıkacağız! Bütün yurttaşlarımızı bizimle birlikte Türkiye’nin aydınlık geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz!” şeklinde konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...