Safiye ÖZŞENER’in yazısı

GAZETE SOKAK – Yeni bir Eğitim Yılı daha beraberinde Sosyal, Kültürel ve Ekonomik sorunlarla birlikte başlıyor.

Bu bağlamda birçok değerli kalem, sorunlar ve çözümleri üzerinde tartışacak, konuşacak, yazacak ve çözüm noktasına dikkat çekecektir.

Ben, şüphesiz ki on yıllardır olduğu gibi en önemli sorunlardan birinin büyük haklılığa sahip “Anadil’de Eğitim” olduğunu düşünüyorum. Zira; “Anadil” insanın dünyaya gelmesi ile birlikte, içinde yaşayacağı toplum ve toplumların en doğal hakkıdır.

Kuşlar, balıklar… Tabiat içerisinde onlarcası diller gibi toplumların da kendi dilleri vardır. Ve insanlar için dil, iletişim aracı olmaktan çok daha ötedir. Zira; her dil, o toplumun tarih ve kültür taşıyıcısı, elçisidir.

Dünyaya yeni gelen insanın birey olma süreci olan öğrenme sürecinde kişiliğin, kimliğin, duygusal ve zihinsel gelişimi için olmazsa olmazı olan diller, yeryüzündeki insanlığın da ortak kültürel, renkli zenginliğidir.

Diller ve hikâyeleri önemlidir. Çünkü; tarih, hikayelerden çıkandır.

Bir dilin varlığını ‘RED’ etmenin onu yok etmeyeceği gerçeği ile özünde hiç bir çabaya ihtiyaç kalmaması gereken, ‘Evrensel İnsan Hakkı’ olan ‘Anadil de eğitim’ için, bilimsel ve parasız eğitimin haklılığı gibi, demokratik üsluplarla mücadele edilerek, Ana sütü kadar ak ve hak olan ‘Anadilde eğitimin’ düzenlemelerle koruma altına alınabileceği, hakların korunduğu yeni bir eğitim yılı olmasını diliyorum.

Unutmayalım ki
Aynı göğün altında, aynı yıldızlara bakan, her biri yeni yeni açacak birer karanfil tomurcuğudur çocuklar..

Ellerinden renkliliği almak, hayallerini kalplerine gömmek olur..

Başımızın üzerinde ki gök,
Ayağımızın altında ki muazzam tabiat, renklerle güzeldir,
Toplumlar ve çocuklar da öyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...