GAZETE SOKAK – SES Diyarbakır Şubesi, üyeleri Muazzez Balsak’ın boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından çalıştığı hastanede şiddete maruz kaldığını duyurarak, Balsak’ın yer değiştirme talebinin ise reddedildiğini paylaştı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, sağlık çalışanı üyeleri Muazzez Balsak’ın boşanma aşamasında olduğu eşi Mehmet Balsak tarafından çalıştığı hastanede fiziki ve psikolojik şiddete maruz kalmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yapılan açıklamada, polisin yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

‘ERK ANLAYIŞ CEZASIZ BIRAKIYOR’

SES Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Rozerin Çatak, kadın politikalarındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kadınların büyük bir çoğunluğunun yaşamın belli dönemlerinde psikolojik, ekonomik veya fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtti. Çatak, hukuk sistemindeki erk anlayışın failleri “bir kereden bir şey olmaz” anlayışıyla cezasız bıraktığını ifade etti.

‘İKTİDARIN İŞBİRLİKÇİLERİ’

Yaşamın her alanında olduğu gibi kamusal alanda da kadınlar üzerinde iktidarın “zor aygıtı” devreye sokularak toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sistematik olarak uygulandığına dikkati çeken Çatak, “Yıllardır iktidarın kadın politikalarına karşı, yaşamın her alanında vermiş olduğumuz kadın eksenli emek ve demokrasi mücadelesinde İktidarın yerel işbirlikçileri tarafından diğer alanlarda olduğu gibi kamusal alanda da her türlü şiddet politikaları ile karşı karşıya bırakılmak istenmekteyiz. Şu anda Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Eczacı olarak görev yapmakta olan üyemiz Muazzez Balsak, boşanma sürecinde olduğu eşi Mehmet Balsak tarafından gece nöbetçi olduğu esnada fiziki ve psikolojik şiddete maruz kalmış, şiddet esnasında defalarca kendisi ve ailesini öldürmekle tehdit edilmiştir. Bu şahısın, hastanenin güvenlik kameralarının takılması işlerini yapması nedeniyle hastane yönetimiyle ilişkilerinin olduğu, kendisini sürekli izlediği ve istediği zaman elini kolunu sallayarak hastaneye girdiği ve kadın arkadaşımızı tehdit ettiği bilgileri alınmıştır” dedi.

İŞ YERİ DEĞİŞTİRME TALEBİNE RET

Çatak, eşi tarafından defalarca psikolojik şiddete maruz bırakıldığını kurum yetkililerine bildirmesine, boşanma davası açması ve psikolojik şiddetin tanık ifadeleriyle mahkeme tutanaklarına geçmesine rağmen Balsak ile ilgili hiçbir güvenlik tedbirleri alınmadığına işaret etti. Çatak, Balsak’ın iş yeri değiştirme talebinin, gitmek istediği kurumun başhekimi tarafından eczacı ihtiyacının olduğuna dair olumlu görüş verilmesine rağmen boşanma aşamasında olduğu eşinin akrabası olan il müdürlüğü atama başkan yardımcısı tarafından reddedildiğini kaydetti. Böylesi durumlarda kadro açığı veya ihtiyacına bakılmaksızın kişinin talebinin ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizen Çatak, “Biz Kadınlar, şiddet gördükten veya öldükten sonra değil yaşarken ve yaşatmak için taleplerimizin karşılanmasını ve tedbir alınmasını istiyoruz” dedi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SORUMLU

Balsak’ın başına gelebilecek her türlü olumsuz durumdan Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ve Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi idarecilerinin sorumlu olacağına vurgu yapan Çatak, “Sorumluların 6284 sayılı Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi kanununa aykırı davrandıkları için haklarında soruşturma açılmasını talep ediyoruz” diye ekledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...