GAZETE SOKAK – Kayyum atanması sonrası Cizre Belediyesi’ndeki görevlerine son verilen dalgıçlar, buna rağmen kurtarma çalışmalarında yer almaya devam etti. Dicle nehri kenarında yer alan ilçedeki kum ocaklarının suda kazdığı çukurların ölümlere adeta davetiye çıkardığını söyleyen dalgıçların kurtarma botuna ihtiyacı var.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde kavurucu sıcaklardan bunalan gençler ve çocukların serinlemek için girdiği Dicle Nehri’nde son aylarda yaşanan boğulma vakaları arttı. Son 4 ay içerisinde toplam 7 kişinin boğularak hayatını kaybettiği nehirde, en son Yasin Zengin ile Hasan Çağlıyan adlı işçiler can verdi. İşçilerin suya gömülen cansız bedenleri ise, atanan kayyum tarafından Cizre Belediyesi’ndeki görevlerine son verilse de, görevlerini gönüllü olarak sürdüren 5 kişilik dalgıç ekibi tarafından sudan çıkarılabilindi.
‘ÖLÜMLERE ADETA DAVETİYE ÇIKARIYOR’ 
Bugüne kadar yaşanan tüm boğulma vakalarında olay yerine koşan ilk kişiler bu gönüllü dalgıçlar oldu. Çevresindeki kum ocakları tarafından nehrin içerisinde açılan çukurların yanı sıra nehrin su seviyesine dair hiçbir uyarı levhasının asılı bulunmamasının ölümlere adeta davetiye çıkardığını belirten gönüllü dalgıçlar, bu nedenlerle her yıl yaz aylarında boğulma vakaları ile yüz yüze kalındığını ifade etti. Dalgıçlar, bu yüzden yurttaşlara bu konuda uyarılarda bulundu.
Gönüllü olarak kurtarma çalışmalarını sürdüren işten atılan dalgıçların tek eksiği ise, kendilerine ait bir kurtarma botunun olmaması. Bu nedenle vakalara müdahale noktasında yetersiz kaldıklarını belirten gönüllü dalgıçlardan Kemal Şerifoğlu, bu konuda kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.
KURTARMA BOTUNA İHTİYAÇLARI VAR 
İşten çıkarılmadan önce ekipman eksikliklerinin bulunmadığını ve boğulma vakalarına anında müdahale edebildiklerini söyleyen Şerifoğlu, işlerine son verilmesi sonrası ise eksik ekipmanla gönüllü olarak çalışma yürüttüklerini kaydetti.
Şerifoğlu, “Bot için belediyeye başvurduk ama geri dönüş olmadı. Boğulma sırasında özellikle bot olmadığı için çalışmalarımız ağırlaşıyor. Dalgıçlarımız cenazeyi buluyor ama bot olmadan o cenazeyi sudan çıkaramıyor. Nehrin bazı kısımları kayalık ve çalılık olduğundan kaynaklı bize özellikle ‘Joker’ marka bir bot lazım” sözleriyle bu ihtiyaçları noktasında destek istedi.
‘RASTGELE SUYA GİRİLMEMELİ!’
Şerifoğlu, bazı noktalarının çok derin ve tehlikeli olduğuna belirttiği nehre serinlemek için giren yurttaşlara ise şu uyarılarda bulundu: “Hiç kimse rastgele serinlemek için suya girmemeli. Özellikle az yüzme bilen kişiler suda boğuluyor. Yüzme bilmeyenler asla suya girmemeli. Nehrin bazı yerleri çok derin ve akıntı çok fazla.” (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...