GAZETE SOKAK – Ö.S.’yi bir yıl boyunca sistematik bir şekilde cinsel saldırıya maruz bırakan M.D.’nin tutuklanmadığı ve hakkında koruma kararı verildiği ortaya çıktı.

İzmir’in Buca ilçesinde yaşayan Ö.S., bir yıl boyunca, aynı mahallede oturduğu M.D. isimli erkeğin sistematik cinsel saldırısına maruz kalmıştı. Ö.S.’nin hamile olduğu anlaşılınca, genç kadın yaşadıklarını ailesine anlatmış M.D., bir gün gözaltında kalıp serbest bırakılmıştı. Olayın ardından Buca Polis Merkez Amirliği, Ö.S. ve M.D. hakkında tedbir alınmasını istedi. Bunun üzerine, İzmir 3’üncü Aile Mahkemesi 6284 Sayılı Kanuna göre Ö.S. ve M.D. için koruma kararı aldı.

CİNSEL İSTİSMARDA BULUNAN ŞAHSA KORUMA KARARI!

Karara, ilişkin İzmir 3’üncü Aile Mahkemesi, cinsel saldırıya maruz kalan Ö.S. ve cinsel saldırıda bulunan M.D.’ye yönelik A.S., E.S., M.S ve S.S.’nin “tehdit eylemi” gerçekleştirdiği iddiasıyla koruma kararı verdi.

Kararda şu ifadeler yer aldı: “Tedbir isteyen Buca Polis Merkezi Amirliği’nin 2018/4390 tarihli evrakı ile; şiddet mağdurları Ö.S. ve M.D.’ye tehdit eylemi nedeniyle şiddet uygulayan A.S., E.S., M.S. ve S.S., hakkında 6284 sayılı yasanın 5. Maddesinin 1. Fıkrasının a,b,c ve d bendlerinin uygulanması suretiyle karar verildiği ve bu kararın onaylanması için mahkememize gönderildiği ancak verilen kararda süre bulunmadığı anlaşıldığından onaylama talebinin reddine, bu bildirinin ihbar kabul edilecek 6284 sayılı yasanın 5/1 a,b,c ve d, maddesindeki tabirlerin 3 ay süre ile uygulanmasına karar vermek gerekmiştir.”

‘KIZIMIZI DEVLETİN ELİNE MECBUREN VERDİK’

Öte yandan Ö.S.’nin babası Süleyman S., cinsel saldırıda bulunan M.D. hakkında koruma kararı uygulanmasına tepki göstererek, kimseye şiddet uygulamadıklarını söyledi. Cinsel saldırıda bulunan M.D. için koruma kararının adil olmadığını dile getiren Süleyman S., şunları söyledi: “Kızımı, akrabalarımız tarafından öldürülmesin diye kadın sığınmaevine teslim ettik. Kızım can taşıyordu, biz ne bebeğin ne de onun günahını boynumuza almak istemedik. Kızımı, devletin eline mecburen verdik.” (Kaynak: MA – Ruken Demir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...