GAZETE SOKAK – CHP’li kadın milletvekilleri, Las Tesis dansı yapan kadınlara yönelik polis müdahalesini, Meclis Genel Kurulu’nda dansın şarkı sözlerini söyleyerek protesto etti.

Güney Amerika ülkesi Şili’de maruz kaldıkları taciz, cinsel saldırı ve şiddeti dans ederek protesto eden kadınlara destek olmak amacıyla, 12 Aralık’ta Ankara Kızılay’da bulunan Güven Park’ta Las Tesis dansı yapan kadınlara polis müdahalesi, bütçe görüşmelerinin sürdüğü Meclis Genel Kurulu’nda protesto edildi.

İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, “Şili’de başlayan ve dünyanın her yerinde kadına karşı şiddete dikkat çekmek için yapılan bir dans var. Adı Las Tesis. Bu eylemi yapmak için dokunulmaz olmanız gereken tek ülke ise sayenizde Türkiye oldu. Şimdi kadın milletvekilleri olarak şiddet gören, öldürülen tüm kadınlar adına size iki çift lafımız var” dedi.

Kadıgil, daha sonra Las Tesis’in sözlerini söyledi. Bu sırada mor fular takan CHP’li kadın milletvekilleri, aralarında Emine Bulut’un bulunduğu son aylarda öldürülen kadınların fotoğraflarını gösterdi. Milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak şarkıya da eşlik etti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...