CHP eski Milletvelili Eren Erdem, “örgüte yardım etmek” suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ankara’da bu sabah gözaltına alınan CHP eski Milletvekili Eren Erdem, emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul’a gönderilmişti. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Erdem hakkında çıkarıldığı İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklama kararı verildi.

CHP’nin 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada savcının, Eren Erdem’in tutuklandığını duyurdu.

ERDEM: MEZHEBİM, MEŞREBİM UYMAZ

Yapılan duruşmada savunma yapan Erdem, “Ahmet Şık’a ‘FETÖ’cü’ diyen yapı, şimdi beni FETÖ’cü ilan etti. Mezhebim, meşrebim uymaz. Karşı Gazetesi’nde FETÖ eleştirildi. Ne kaçması, polis korumam var. Gizli tanık seçerken insan dikkat eder. Çikolata kutusunda belge gelmiş miş. İnsan biraz zeka seyiyesi olan gizli tanık seçer. İlçe başkanı ile yaptığım konuşmadaki ön kesmeği ‘adam kesmek’ diye yazmışlar. Adamın yüzünde çizik yok. Twitter ve medya üzerinden suçlanıyorum Ahaber’in yayınlari ile dosya oluşturulmuş” dedi.

‘BENİM ÜZERİMDEN CHP YIPRATILMAKTADIR’

Erdem, savunmasının devamında şunları söyledi: “Suçlu olsam kaçardım ama buradayım. Suçsuzum ve mücadeleye devam. İddianamede şaşırdığım nokta şu: Her iddianame delilden şüpheliye gider, bu dosyada şüpheliden delile gidilmiş. FETÖ’nün gazeteye tek kuruş verdiğini ispat etsinler, idamımı taleb ederim. O dönem ilanlarla ayakta durduk. Cumhuriyet, Birgün, biz ‘yayın yasağını deleceğiz’ dedik. En fazla bu suçla suçlanabilirim. Bu iddianame FETÖ ile mücadeleye zarar verir, sulandırır, bütün dünya dalga geçer. Namusumu ortaya koyarak söylüyorum gitsem giderdim CHP PM üyesiyim nereye gideceğim? İddianame çürük. İçinde ayçiçeği var, kabak çekirdeği var. En fazla ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten ceza alırım. Milletvekilliğimin düştüğü hafta tutuklanmam adalete zarar verir. Ben suçlanıyorsam Hakan Fidan da suçlanmalı. Suçum 17- 25’te haber yapmak. İddianamede ‘gazete FETÖ matbaasında basıldı’ dediler. Benim üzerimden CHP yıpratılmaktadır. Aydınlık da aynı matbaada basıldı. Bu devirde benim gibi muhalif kişileri hedef gösterip, korku imparatorluğu yaratıyorlar. Siyasette hep 6. viteste gittim. Eleştiri dozajımı düşürmedim, düşürmem. Çoluğu çocuğu olan namuslu biriyim.”

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, savunması sonrası verdiği kısa aranın ardından kararını açıklayıp, Erdem’in tutuklanmasına karar verdi.

Eren Erdem hakkında, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dönem genel yayın yönetmenliğini yaptığı Karşı Gazetesi’ndeki çalışmaları nedeniyle dava açılmıştı. Hazırlanan iddianemede; Eren Erdem’in “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “gizli tanığı deşifre etmek” ve “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçlarından 9,5 yıldan 22 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Erdem hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 19 Eylül’de saat 10.00’da yapılmasına karar verilmişti. Eren Erdem, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından 21 Mayıs günü Atatürk Havalimanı’na gitmiş, ancak hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı nedeniyle çıkış yapamamıştı. (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...