GAZETE SOKAK – CHP, infaz düzenlemesinin usul yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ikinci aşamada ise esas yönünden iptali için başvuracaklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), infaz düzenlemesinin usul yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla başvurunun bugün yapılacağını duyurdu.

Altay, düzenlemenin eşitsizlik ve adaletsizlik olduğunun altını çizerek, “Elbette ve hiç şüphesiz CHP eline silah alıp polisimizi askerimizi şehit eden hiçbir teröristi, elbette ki hiçbir uyuşturucu baronunu, elbette ki kadına, çocuğa cinsel taciz, tecavüz ve şiddet uygulayan hiçbir sapkının af kapsamına alınmasını istememektedir” dedi.

İKİNCİ AŞAMA ESASTAN İPTAL

Altay, yapılan başvurunun şekil yönünden olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Gerçi tümüyle adil bile olsa biz CHP olarak Anayasa’ya sadakât ve bağlılıktan, beğenmesek de tüm hüküm ve maddelerini, ayrılmayacağımıza dair ettiğimiz yemine de bağlı olarak yasalaşan bu teklifin Anayasa’nın 87 ve 88. maddelerine ve TBMM’nin iç tüzüğünün 92. maddesine çok net aykırılığını tespitiyle, iptali istemimizi yüksek mahkemeye yapacağız. Yasaya göre bu bir 10 gün içinde yapılması gerekiyor idi. Şekil şartları yerine gelmemiştir. Nedir? Anayasamızın 87. ve iç tüzüğün 92. maddelerine göre bu kanun teklifinin kimi maddeleri af niteliği taşıdığı için, beşte üç çoğunluk olumlu arandığı ve bu bulunmadığı için orta yerde Anayasanın ve iç tüzüğün açık ve aleni bir ihlali vardır. Biz bunu mahkemeye getirmeyi bir sorumluluk anlayışıyla yerine getireceğiz. İkinci aşamada esasa gireceğiz.”

Altay’ın açıklamasının ardından CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, infaz düzenlemesinin usul yönünden iptali için AYM’ye başvuruda bulundu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...