CFWIJ, “Adalet Nöbeti”ne yönelik polis müdahalesinde darp edilen gazetecilere ilişkin yaptığı açıklamada, “Türk yetkililerden gazetecilere karşı uygulanan söz konusu şiddetten vazgeçmeleri için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

GAZETE SOKAK – Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına rağmen tutukluluğu devam ettirilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tahliye edilmesi için Sincan Cezaevi önündeki “Adalet Nöbeti”ni takip eden ajansımız muhabiri Berna Kişin ve Doğrusu Haber Ankara Muhabiri Büşra Taşkıran’a yönelik polis müdahalesine ilişkin açıklama yaptı.

Cezaevi önünde haber takibi yapan gazetecilerin darp edildiği belirtilen açıklamada, gazetecilerin cep telefonları ve ekipmanlarına el konulmak istendiği hatırlatıldı. Gazetecilere karşı giderek artan polis şiddetini endişeyle takip ettiklerini belirten CFWIJ, yaptığı açıklamada, “Türk yetkililerden gazetecilere karşı uygulanan söz konusu şiddetten vazgeçmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Gazetecilik kamusal bir görevdir. Gazeteciler kamuoyunu ilgilen gelişmeleri takip etmekle yükümlüdür. Mesleki faaliyetleri engellenemez. Engellenmesi basın ve ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır” denildi.

‘GAZETECİLER DARP EDİLDİ’

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “AYM’den çıkan ‘hak ihlali’ kararına rağmen tutukluluğu devam eden HDP Milletvekili Faruk Gergerlioğlu’nun tahliye edilmesi için tutulduğu Ankara Sincan Cezaevi önünde ‘Adalet Nöbeti’ tutanları takip eden Doğrusu Haber muhabiri Büşra Taşkıran ve Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Berna Kişin’e polis müdahale etti. Görüntü alması engellenen gazeteciler polis tarafından darp edildi. Cep telefonları ve ekipmanlarına el koymaya çalışan kolluk kuvvetleri ayrıca Artı TV kameramanı Nazım Fayık’ı da gözaltına aldı.

GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Gazetecilerin en temel görevi kamuoyunu ilgilendiren gelişmelerini takip etmek ve aktarmaktır. Mesleki faaliyetleri nedeniyle hiçbir gazeteci engellenemez. Hiçbir gazeteci mesleğini yaptığı için fiziksel şiddet uygulanamaz. Türk yetkililerden basın özgürlüğü ihlallerine yönelik uygulamalara son vermelerini talep ediyoruz. Tekrar söylüyoruz: Gazetecilik suç değildir.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...