GAZETE SOKAK – İnfaz düzenlemesinde siyasi tutukluların kapsam dışında bırakılma düşüncesine tepki gösteren tutuklu yakınları, cezaevinden tabutlar çıkmadan ayrımsız herkesin serbest bırakılmasını istedi.

Cezaevlerinde 300 bin civarında tutuklu ve hükümlü koronavirüs tehdidi altında. AKP tarafından düzenlemeleri süren infaz yasasında düşünce ve ifade özgürlüğünden tutukluların kapsam dışında tutulmak istenmesine tepki gösteren tutuklu aileleri, adalet sisteminin eşit uygulanmasını istiyor. Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 26 yıllık tutuklu ağır hasta Mehmet Akpolat’ın (45) annesi Hanife Akpolat ve Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki Mehmet Emin Özkan’ın (80) kızı Selma Özkan, tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi.

5 DEFA AMELİYAT OLDU

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki ağır hasta tutuklu Mehmet Akpolat’ın (45) annesi Hanife Akpolat, oğlunun cezaevinde kaldığı süreç içinde gördüğü işkenceden dolayı 5 defa ameliyat geçirdiğini dile getirdi. Anne Akpolat, çocuğunun ayrıca kalp hastalığı, astım ve eklem rahatsızlığının da bulunduğunu ifade etti. MED TUHAD-FED öncülüğünde başlatılan kampanyanın yerinde olduğunu söyleyen Akpolat, “Bu kampanya biz tutuklu yakınları ailelerinin ortak talebidir. Cezaevlerinden tabutların çıkmaması için infaz yasasından tutuklularımızın da yararlanmasını istiyoruz. Devlet adil, hak ve hukuk çerçevesiyle yaklaşmalıdır” dedi.

‘ELLERİMİZİ SIKI TUTALIM’

Cezaevi koşullarının çocuğunun astım hastalığını ileri düzeye taşıdığını dile getiren Akpolat, “En son görüşe gittiğimizde astım makinası ile yanımıza geldi. Bütün duyarlı kesimleri sesimize ses olmasını istiyoruz, ellerimizi sıkı bir şekilde tutalım” diye konuştu.

TEK BAŞINA HİÇBİR İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde, oğlu Ahmet Özkan ile tutuklu olan 80 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın kızı Selma Özkan, babasının kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği gibi çeşitli rahatsızlıkları olduğunu söyledi. Babasının yeme, içme giyinme, banyo, tıraş, tuvalet gibi ihtiyaçlarını gideremediğini dile getiren Özkan, bu yüzden babasının bakımsız ve bakılmaya muhtaç durumda olduğunu vurguladı. Babasıyla iki gün önce yaptığı telefon görüşmesinde hastalıklarının giderek ilerlediğini belirten Özkan, “En son 31 Mart’ta revire götürülüp sadece ateş düşürücü ilaç verilip tekrar odasına gönderilmiş. Kardeşimle aynı odada kaldığı için ihtiyaçlarını karşılıyor. Tek başına hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor” diye konuştu.

‘HASTA MAHKUMLAR PAZARLIK KONUSU OLMAMALI’

MED TUHAD-FED öncülüğünde başlatılan imza kampanyası için destek çağrısında bulunan Özkan, “Şimdiye kadar tutukluların durumu kamuoyunda fazla yer almadı. Siyasi ve ağır hasta mahpuslar derhal serbest bırakılmalıdır. Hasta mahkumlar üzerinde pazarlık konusu olmamalıdır” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...