GAZETE SOKAK – TSK’nin bombardımanı sonucu tutuldukları Eyn İsa cezaevi ve kampından kaçan DAİŞ’lilerin silahlanarak yeniden kampa saldırdıkları ve 6’sının öldürüldüğü belirtildi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik süren saldırılarında önceki gün DAİŞ üyelerinin bulunduğu cezaevi ve ailelerinin tutulduğu kamp da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları tarafından hedef alınıp, vuruldu. M4 karayolunun hemen altındaki Girê Spî kentine bağlı Eyn İsa ilçesinde bulunan cezaevi ve kampa yönelik bombardımanda 750’yi aşkın DAİŞ’li kaçmıştı.

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Nazım Daştan, yaşanan bu olayın ardından DAİŞ’li tutukluların bulunduğu bu cezaevi ve ailelerin tutulduğu kampa girdi.

Cezaevinde gerçekleştirilen bombardımanın izleri olduğu gibi duruyor. DAİŞ’li tutukluların tutulduğu koğuşlar kapkara isle kaplanmış halde. Kamp ve cezaevini görüntüleyen Daştan, kampta bulunan Demokratik Suriye Güçleri (QSD) savaşçısı Zagros Serhat ile konuştu.

QSD savaşçısı Zagros Serhat, kamp ve yakınındaki cezaevine yönelik bombardımanda çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini, 750’yi aşkın DAİŞ’li ve ailelerinin ise kaçtığını anlattı.

Cezaevinden kaçan DAİŞ üyelerinin silahlanarak yeniden dönüp kendilerine saldırdığını söyleyen Zagros, yaşanan çatışmada 6’sını öldürdüklerini ifade etti. Zagros, DAİŞ’lilerin silahları ise ya uçaklardan indirilmeyle ya da ulaştıkları ÖSO gruplarından temin etmiş olabileceğini

Yaşanan bu saldırı sonrası kamp çevresinde güvenliği yeniden sağladıklarını belirten Zagros, ancak hala kamp içerisinde bulunan diğer DAİŞ’li tutukluların sürekli faaliyet halinde olduklarını ve toplantılar yaptıklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...