Bağlar ilçesinde 9 Ağustos’ta yapılan ev baskınında gözaltına alınan Mehmet Emin Akgül ve 4 aylık hamile eşi Rabia Akgül hakkında tutuklama kararı veren mahkeme, Rabia Akgül’ün cezaevinde olan kardeşi Civan Boltan’ın gönderdiği mektupları “Örgüt üyeğili”ne somut delil olarak gerekçe gösterdi.

MA’nin haberine göre, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde 9 Ağustos’ta polislerce bir eve düzenlen baskında, ev sahibi Mehmet Emin Akgün ve 4 aylık hamile olan eşi Rabia Akgün ile evde misafir olarak bulunan Hayriye Neslihan Gözlügöl gözaltına alınmıştı. Dosyaya getirilen kısıtlılık kararıyla birlikte 5 gün boyunca gözaltında tutulan 4 aylık hamile Rabia Akgün ve diğer iki kişi, dün çıkarıldıkları Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüte yardım etmek” iddialarıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

TANIK BEYANLARI

Kısıtlılık kararı getirilen dosyada, savcılık her 3 kişi hakkında “Örgüt üyesi olmak” suçundan kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterdiğini iddia etti. Savcılık, Gözlügöl’e yönelik E.İ., R.B. ve Z.A.’nun beyanları ile WADX21AK kodlu gizli tanık beyanı ve teşhis tutanağı, Sivas Sulh Ceza Hakimliği’nin 20147783 dosya numaralı kararına istinaden “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasını talep etti.

CEZAEVİNDEN GELEN MEKTUPLAR SUÇ SAYILDI

Savcılık, Mehmet Emin Akgün ve eşi Rabia Akgün hakkında ise 9 Ağustos’ta yapılan ihbar kaydıyla birlikte, ev baskınında yapılan aramalar sırasında “İhbar kaydını destekler mahiyette şüphelilerin ikamet adresinde ele geçirilen örgütsel mahiyette notlar” iddiasında bulundu. Arama sırasında polis tarafından el konulan Rabia Akgül’ün cezaevinde olan kardeşi Civan Boltan’ın gönderdiği mektupları, iddia edilen suçlamaya “Somut delile dayalı kuvvetli şüphe oluşturması…” olarak değerlendiren savcılık, Mehmet Emin ve Rabia Akgül’ün de “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla tutuklanmasını istedi.
Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 3 kişi hakkında, “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla ayrı ayrı tutuklama kararı verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...